Žene su osnivači ili vlasnice kapitala u jednoj četvrtini preduzeća osnovanih od početka 2011. Reč je o ukupno 1.228 firmi koje su osnovale žene u prvih sedam meseci 2011., dok je broj preduzetničkih radnji nešto veći i iznosi ukupno 6.645, što je 37 odsto od ukupnog broja radnji. Zatezalo je ukazala da se struktura ženskog preduzetništva promenila, kao i da je uočeno da ekonomska kriza nije u velikoj meri uticala na ženski biznis. Čak je primetan trend rasta od 2008. Tada je ukupan broj ženskih preduzetnica iznosio oko 23 odsto od ukupnog broja preduzetnika u Srbiji, a danas je za prvih sedam meseci taj procenat 25 odsto. Očekuje se da će broj firmi koje su osnovale pripadnice "nežnijeg pola" biti udvostručen do kraja 2011. Prema podacima Agencije za privredne registre, veliki broj firmi žene su osnivale u sektoru građevine, sektor - izgradnja stambenih i nestambenih jedinica, što je do sada važilo kao prvenstveno "muška delatnost".
Žene su osnivači ili vlasnice kapitala u jednoj četvrtini preduzeća osnovanih od početka 2011, izjavila je savetnica u Ministarstvu ekonomije Milica Zatezalo.
Reč je o ukupno 1.228 firmi koje su osnovale žene u prvih sedam meseci 2011., dok je broj preduzetničkih radnji nešto veći i iznosi ukupno 6.645, što je 37 odsto od ukupnog broja radnji.
Zatezalo je ukazala da se struktura ženskog preduzetništva promenila, kao i da je uočeno da ekonomska kriza nije u velikoj meri uticala na ženski biznis.
“Čak je primetan trend rasta od 2008. Tada je ukupan broj ženskih preduzetnica iznosio oko 23 odsto od ukupnog broja preduzetnika u Srbiji, a danas je za prvih sedam meseci taj procenat 25 odsto”, rekla je Zatezalo koja očekuje da će broj firmi koje su osnovale pripadnice "nežnijeg pola" biti udvostručen do kraja 2011.
Zatezalo je ukazala na specifičnost, da su, prema podacima Agencije za privredne registre, veliki broj firmi žene osnivale u sektoru građevine, sektor - izgradnja stambenih i nestambenih jedinica, što je do sada važilo kao prvenstveno "muška delatnost".
Ona je primetila da zbog toga navedene podatke treba uzeti sa rezervom, “jer veoma često žena jeste osnivač na papiru, a u stvarnosti nema upravljačka prava ili ih ima, ali veoma malo”.
“Podaci ukazuju da jedna četvrtina žena jesu osnivači ili menadžeri kompanije, ali u realnosti je to mnogo manji procenat, prema nekim procenama, oko 17 odsto", dodala je Zatezalo.
Zbog ovakvih neslaganja podataka, ali i zbog potrebe sagledavanja ukupnog stanja u ženskom preduzetništvu, Ministarstvo za ekonomiju u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost, realizovaće projekat unapređenja mera ženskog preduzetništva u Srbiji.
Zatezalo je objasnila kako je cilj projekta da sagleda postojeće stanje, efekte dosadašnjih mera, kako bi bili dopunjeni stari ili osmislili novi programi podrške.
Projekat će analizirati i prepreke u poslovanju, jer je jedino tako moguće poboljšati poslovni ambijent.
“Rezultati projekta biće poznati početkom 2012. Analiza će nam pokazati gde se nalazimo u odnosu na zemlje regiona i Evropske unije”, kazala je Zatezalo koja je naglasila da je, bez obzira na ohrabrujuće podatke, broj žena u biznisu je još mali.
Zatezalo je istakla da se ovakav tip studije sprovodi u Srbiji prvi put, a da je težnja da budu “razbijene” predrasude u vezi ženskog preduzetništva.
“Često se govori da su žene kreativne, uporne i veoma angažovane u svom poslovanju, ali sa druge strane konkretne rezultate toga nemamo. Ne možemo razvoj ženskog preduzetništva da baziramo na pretpostavkama”, naglasila je ona.
Postoje i pretpostavke da se žene više vezuju za tradicionalnu sferu ženskog poslovanja i u uslužnim delatnostima, kao što su frizerski i kozmetički saloni ili domaća radinost. No, po Zatezalo, statistika “govori” upravo suprotno - najveći broj žena posluje u sektoru usluga baziranog na znanju.
Žene, naime, sve češće osnivaju firme u oblasti pružanja konsultantskih, računovodstvenih i knjigovodstvenih usluga, ili informacione i komunikacione tehnologije.
Zatezalo je kazala da je značaj projekta što će biti istražene i regionalne podobnosti postojećih programa podrške, ali i to što neće biti analizirane samo uspešne preduzetnice, nego i one koje su propale u svom poslu, kao i tzv. “feniks” preduzetnice - žene čiji je posao propao, ali su uspele da se vrate i ponovo “stanu na svoje noge”.