Žensko preduzetništvo je ozbiljan razvojni potencijal i u malim ekonomijama poput crnogorske treba još više da dobija na značaju, jer može da odgovori na različite potrebe tržišta, smatra menadžer za PR i marketing u Alter Modusu Jelena Damjanović Vidaković. Prema njenim riječima, u uslovima ekonomske krize pojačane su mogućnosti za male preduzetnice, koje kroz samozapošljavanje i razvoj malih porodičnih biznisa mogu obezbijediti sigurne prihode. Šanse u raznim oblastima su velike, na ženama je da ih prepoznaju i iskoriste. Vjerujem da je pokretačka energija žena preduzetnica veoma značajna za našu ekonomiju, jer su nam one prethodnih godina pokazale da se ne plaše rada, da imaju ideje, inovativnost i da im vrlo malo treba da sve navedeno “stave u funkciju” ostvarivanja dodatne vrijednosti. Iskustva razvijenih zemalja pokazala su da ekonomsko osnaživanje žena kroz preduzetništvo vodi boljim ekonomskim uslovima u njihovim domaćinstvima, da su ženski biznisi generalno otporniji na krize, ali i da žene više promišljaju i opreznije se zadužuju, rekla je Damjanović Vidaković.
Žensko preduzetništvo je ozbiljan razvojni potencijal i u malim ekonomijama poput crnogorske treba još više da dobija na značaju, jer može da odgovori na različite potrebe tržišta, smatra menadžer za PR i marketing u Alter Modusu Jelena Damjanović Vidaković.
Prema njenim riječima, u uslovima ekonomske krize pojačane su mogućnosti za male preduzetnice, koje kroz samozapošljavanje i razvoj malih porodičnih biznisa mogu obezbijediti sigurne prihode. Šanse u raznim oblastima su velike, na ženama je da ih prepoznaju i iskoriste.
- Vjerujem da je pokretačka energija žena preduzetnica veoma značajna za našu ekonomiju, jer su nam one prethodnih godina pokazale da se ne plaše rada, da imaju ideje, inovativnost i da im vrlo malo treba da sve navedeno “stave u funkciju” ostvarivanja dodatne vrijednosti. Iskustva razvijenih zemalja pokazala su da ekonomsko osnaživanje žena kroz preduzetništvo vodi boljim ekonomskim uslovima u njihovim domaćinstvima, da su ženski biznisi generalno otporniji na krize, ali i da žene više promišljaju i opreznije se zadužuju – rekla je Damjanović Vidaković agenciji MINA-business.
Kako je dodala, druga interesantna činjenica je da se globalni pokret mikrofinansiranja razvio upravo kroz kreditiranje žena, sa ciljem da one putem kredita započnu neke mikro poslove.
- Žensko preduzetništvo je ozbiljan razvojni potencijal, samo treba osmisliti pravi način informisanja, funkcionalnu i zakonsku podršku djelovanju i afirmaciju aktivnosti žena, kako bi se uspješne priče širile i motivisale ostale – poručila je Damjanović Vidaković.
Ona je podsjetila da, iako je žensko preduzetništvo tema koja je godinama aktuelna u razvijenim državama, u Crnoj Gori počinje da se pominje tek nekoliko prethodnih godina.
- Bez obzira na to, mislim da su crnogorske žene preduzetnice već vjekovima, iako se to nije tako nazivalo. U oskudici koja je u Crnoj Gori vladala, sa minimumom sredstava na raspolaganju, one su nalazile načine da obezbijede opstanak domaćinstva, bavile se stočarstvom i zemljoradnjom, izradom odjevnih i ukrasnih predmeta, sakupljanjem ljekovitog bilja ili proizvodnjom hrane – navela je Damjanović Vidaković.
Vlada je, kako je kazala, uz podršku jednog broja nevladinih i međunarodnih organizacija, prepoznala značaj koji razvoj ženskog preduzetništva može imati za crnogorsku ekonomiju.
Međutim, i pored velikog broja projekata, veliki dio ženske populacije i dalje nije upoznat sa pojmom ženskog preduzetništva, institucijama kojima se mogu obratiti za podršku, udruženjima žena preduzetnica i slično.
- Najveći izazov pred Vladom, ali i svim ostalim institucijama uključenim u priču o ženskom preduzetništvu, je širenje informacija, jer nedostaje promovisanje dobrih primjera iz prakse. Alter Modus to radi kroz predstavljanje uspješnih preduzetničkih priča u svojim godišnjim izvještajima, putem web sajta i društvenih mreža, kako bismo poslali poruku da za dobre ideje uvijek ima podrške i novca – saopštila je Damjanović Vidaković.
Objavljivanjem uspješnih primjera, kako je dodala, Alter Modus želi da pokaže da preduzetništvo ne znači nešto komplikovano i nedostižno, već naprosto preuzimanje sudbine u sopstvene ruke.
- Kroz dijeljenje iskustava onih koji se bave preduzetništvom, želimo da edukujemo javnost o prednostima i nedostacima bavljenja privatnim poslom i potencijalno motivišemo ljude da se odluče na pokretanje sopstvene prihodonosne aktivnosti – rekla je Damjanović Vidaković.
Ona smatra da uloga Vlade treba da bude da u kontinuitetu podstiče dinamičan proces razvoja preduzetničke ekonomije i da unaprijeđuje poslovni ambijent, ali je mnogo važnija spremnost žena da razumiju moguće benefite i prepoznaju da je moguće živjeti od svog rada, oslonjene na sopstveno znanje i resurse, u cilju podizanja kvaliteta života.
- Različita udruženja i asocijacije žena preduzetnica vrlo često kao najveću barijeru navode vlasništvo nad nekretninama i nedostupnost novca za finansiranje biznisa. Iako se slažem sa tim, smatram da je najveća barijera u svijesti naših žena da sebe prepoznaju kao preduzetnicu – kazala je Damjanović Vidaković.
Alter Modus se već 15 godina bavi odobravanjem kredita za podršku mikrobiznisima.
- Ono što me posebno raduje je izuzetno veliko učešće žena u našem kreditnom portfoliju, koje iznosi 47 odsto ukupno isplaćenih kredita, vrijednosti skoro 69 miliona EUR – saopštila je Damjanović Vidaković.
U prethodnom periodu, kako je dodala, ostvarena je saradnja sa oko 16 hiljada crnogorskih žena koje su koristile kredite Alter Modusa za unaprijeđenje biznis aktivnosti ili poboljšanje uslova života svojih domaćinstava.
- Što se tiče aktivnosti kojima se korisnice naših kredita bave, u najvećem broju slučajeva je to neka vrsta trgovine, 43,3 odsto, zatim slijede uslužne djelatnosti 26,5 odsto, stočarstvo i poljoprivreda 18 odsto i proizvodnja 3,2 odsto. Žene su u najvećem broju slučajeva vlasnice butika, prehrambenih radnji, salona za uljepšavanje, ugostiteljskih objekata, igraonica, vrtića i slično – navela je Damjanović Vidaković.
Prema njenim riječima, ne treba zanemariti ni usluge pansionskog smještaja, krojenje i šivenje, zdravstvene usluge i individualne intelektualne usluge.
Ne manje značajna je proizvodnja zdrave hrane, uzgoj goveda, poljoprivredna i proizvodnja hljeba, peciva i kolača, izrada suvenira – gotovo da se ne može naći djelatnost u kojoj žene preduzetnice nijesu zastupljene.
- Kroz iskustvo stečeno u radu sa našim klijenticama, smatram da su crnogorske žene izuzetno vrijedne i sposobne, posvećene ponajviše ostvarenju boljih životnih uslova za svoju porodicu, odgovorne i ozbiljne, vrlo kreativne – jednom riječju – preduzetnice. Samim tim, vjerujem da unaprijeđujući kvalitet života svojih domaćinstava neposredno doprinose i kvalitetu crnogorske ekonomije – zaključila je Damjanović Vidaković.