Beogradski „Eukom” preuzeo kruševačku „Župu“

Bez autora
Dec 22 2016

Preduzeće „Eukom” – Beograd je, izgleda, poslednja nada da će nekada čuvena Hemijska industrija „Župa”, koja je upošljavala 1.400 radnika i bila sinonim uspešnosti, ponovo biti uzorno preduzeće. „Eukom” je od četvrtka formalnopravni vlasnik „Župe”, hemijske industrije u stečaju od juna 2015. godine. Preuzimanje je obavljeno, a sada sledi detaljno snimanje svih proizvodnih pogona, naročito onih koja su stajala od raskida privatizacije sa beogradskom firmom „Vektra M” Violete Josifove (2005. godine). Otada pa sve do danas privremeno su radili neki pogoni, pod upravom zastupnika kapitala, a od 2013. deo pogona je zakupilo zavisno preduzeće „Župa komerc”, koje je osnovala grupa radnika, sa direktorom na čelu, inženjerom tehnologije Bojanom Cvetkovićem.

Beogradski „Eukom” preuzeo kruševačku „Župu“Preduzeće „Eukom” – Beograd je, izgleda, poslednja nada da će nekada čuvena Hemijska industrija „Župa”, koja je upošljavala 1.400 radnika i bila sinonim uspešnosti, ponovo biti uzorno preduzeće. „Eukom” je od četvrtka formalnopravni vlasnik „Župe”, hemijske industrije u stečaju od juna 2015. godine.

Preuzimanje je obavljeno, a sada sledi detaljno snimanje svih proizvodnih pogona, naročito onih koja su stajala od raskida privatizacije sa beogradskom firmom „Vektra M” Violete Josifove (2005. godine). Otada pa sve do danas privremeno su radili neki pogoni, pod upravom zastupnika kapitala, a od 2013. deo pogona je zakupilo zavisno preduzeće „Župa komerc”, koje je osnovala grupa radnika, sa direktorom na čelu, inženjerom tehnologije Bojanom Cvetkovićem.

To preduzeće je angažovalo od 60 do 100 radnika, onih koji su koristili socijalni program i raskinuli radni odnos, kao i svih 1.400 zaposlenih. U proseku, angažovano je po stotinak radnika za proizvodnju hlora, drugih sredstava za dezinfekciju i flotaciju, kao i pesticida. Najveća saradnja zabeležena je sa rudnicima Bor i Majdanpek, kojima su isporučili više od hiljadu tona flotacionih sredstava, a izvozili su i u Makedoniju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu.

Za prošlu godinu to preduzeće iskazalo je dobit od 13 miliona dinara, a dobar rezultat očekuje i u ovoj godini. Istovremeno je redovno plaćan zakup „Župi”, odnosno stečajnom upravniku, od po 200.000 dinara mesečno.

Na površini od čak 34 hektara pored reke Rasine, Hemijska industrija „Župa” ima svu potrebnu infrastrukturu, objekte od 65.000 kvadratnih metara površine, pristupne puteve, železničku prugu. Ovo privredno društvo čini četiri proizvodne celine: Fabrika sulfata, Fabrika pesticida, Fabrika flotacionih sredstava i Fabrika kalijumove hemije.

– Iz razgovora sa predstavnicima firme koja je kupila „Župu” shvatio sam da im je cilj da poboljšaju proizvodnju, da je prošire, da pokrenu pogone koji nisu radili. Najvažnije je da „Župa” ima očuvane pogone, tj. fabrike koje je moguće staviti u funkciju. Kao „Župa komerc” sve svoje finansijske obaveze redovno smo izmirivali, kako prema dobavljačima, tako i prema državi, preduzeću u stečaju i radnicima koje smo upošljavali – kaže Cvetković.

Vest o prodaji „Župe” obradovala je mnoge Kruševljane, a naročito bivše radnike te firme koji prema njoj imaju potraživanja, pa i sudska rešenja o naplati. Na pitanje kakva je mogućnost da oni budu namireni, direktor „Župe komerc” Bojan Cvetković kaže da je to pitanje za stečajnog upravnika Sonju Veselinović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik