Beogradski sajam preuzimaju grad i PKS

Bez autora
Sep 27 2011

Beogradski sajam mogao bi do kraja 2011. da pređe u ruke grada, dve i po godine otkako je to, posle neuspelog tendera za njegovu prodaju, najavljeno kao prelazno rešenje. Suvlasnik će, ako dosadašnji pregovori dovedu do konačnog dogovora, biti Privredna komora Srbije. U toj instituciji kažu da je njihov predlog da im pripadne 49 odsto kapitala, dok bi većinski udeo bio prepisan gradu. Bez obzira što cilja na poziciju manjinskog vlasnika, PKS ne namerava da bude neprimetan partner. Komora je već tražila od grada da dobije pravo da postavi novi menadžment. Ostali zaposleni u sajmu ne moraju da se brinu pošto se planiraju velike investicije i pre bi se moglo razmišljati o novim radnim mestima nego o otpuštanjima. Osnovni plan razvoja, kako ga vidi PKS, predviđa povećanje broja sajamskih dana, naročito manifestacija međunarodnog karaktera. Sajam pozitivno posluje, ali neophodne su hitne investicije kako bi povećao prihode. Sajam sada ima 75 odsto prihoda od svega šest sajmova koji spadaju u prvu klasu, a godišnje organizuje više od 35 priredbi.

Beogradski sajam preuzimaju grad i PKSBeogradski sajam mogao bi do kraja 2011. da pređe u ruke grada, dve i po godine otkako je to, posle neuspelog tendera za njegovu prodaju, najavljeno kao prelazno rešenje.

Suvlasnik će, ako dosadašnji pregovori dovedu do konačnog dogovora, biti Privredna komora Srbije. U toj instituciji kažu da je njihov predlog da im pripadne 49 odsto kapitala, dok bi većinski udeo bio prepisan gradu.

Bez obzira što cilja na poziciju manjinskog vlasnika, PKS ne namerava da bude neprimetan partner. Komora je već tražila od grada da dobije pravo da postavi novi menadžment. Ostali zaposleni u sajmu ne moraju da se brinu pošto se planiraju velike investicije i pre bi se, kaže Saša Vlaisavljević, potpredsednik PKS-a, moglo razmišljati o novim radnim mestima nego o otpuštanjima.

Osnovni plan razvoja, kako ga vidi PKS, predviđa povećanje broja sajamskih dana, naročito manifestacija međunarodnog karaktera.

– Prema informacijama koje imam, sajam pozitivno posluje, ali smatram da su neophodne hitne investicije kako bi povećao prihode. Sajam sada ima 75 odsto prihoda od svega šest sajmova koji spadaju u prvu klasu, a godišnje organizuje više od 35 priredbi. Nije problem u broju sajmova, već u kvalitetu manifestacija i tome koliko imaju radnih dana. PKS može na bazi reciprociteta da organizuje stalne postavke sa zemljama sa kojima imamo najveći obim razmene i sa kojima je komora potpisala sporazume o saradnji – objašnjava Vlaisavljević.

Osim jačanja osnovne delatnosti, PKS, kako je nedavno najavljeno, razmišlja i o izgradnji pristaništa, marine, hotela i drugih sadržaja koji će sajmu doneti nove izvore prihoda. To bi zahtevalo i da se konačno upotrebi 11 hektara zemljišta, to jest čak polovina kompleksa sajma, na kojima sada nema ničega sem baraka i magacina, a u planskim dokumentima se vode kao zelena površina, to jest – trenutno na njima ne sme ništa da se gradi. Izrada detaljnog urbanističkog plana za sajam još nije započeta ali, ako sa gradom sklopi dogovor o preuzimanju, PKS-u će to biti apsolutni prioritet, navodi Vlaisavljević. O tome da li će i privatni partneri biti uključeni u te investicije, koliko bi grad i PKS mogli da ulože i ko bi bio vlasnik tih objekata, još je prerano govoriti, kaže Vlaisavljević.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik