Javni poziv za privatizaciju tri fabrike petrohemijskog kompleksa objavljen je prošle nedelje, a zainteresovani investitori već su počele da "merkaju" pogone. Tako su Česi već obišli "Petrohemiju", dok su rad MSK u Kikindi otišle da provere dve firme, jednu iz Azije i jednu evropsku. U "Azotari" zainteresovane iz Indije, Mađarske, Rusije radnici dočekuju sa 25 odsto nižim platama zbog nedostatka para u kasi fabrike. Ministarstvo privrede Srbije objavilo je javni poziv za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za učešće u postupku privatizacije tri fabrike petrohemijskog kompleksa - "Metanolsko-sirćetnog kombinata" (MSK) iz Kikinde, i pančevačke "Azotare" i "Petrohemije", a rok za dostavljanje pisama je 3. maj. Iako je država Srbija fabrike bezuspešno pokušavala da proda već nekoliko godina, a brojni investitori već "ulazili u papire" firmi, ovo je poslednji pokušaj da se pogoni prodaju - ili zatvore.
Javni poziv za privatizaciju tri fabrike petrohemijskog kompleksa objavljen je prošle nedelje, a zainteresovani investitori već su počele da "merkaju" pogone. Tako su, kako "Novosti" saznaju, Česi već obišli "Petrohemiju", dok su rad MSK u Kikindi otišle da provere dve firme, jednu iz Azije i jednu evropsku. U "Azotari" zainteresovane iz Indije, Mađarske, Rusije radnici dočekuju sa 25 odsto nižim platama zbog nedostatka para u kasi fabrike.
Ministarstvo privrede Srbije objavilo je javni poziv za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za učešće u postupku privatizacije tri fabrike petrohemijskog kompleksa - "Metanolsko-sirćetnog kombinata" (MSK) iz Kikinde, i pančevačke "Azotare" i "Petrohemije", a rok za dostavljanje pisama je 3. maj.
Iako je država Srbija fabrike bezuspešno pokušavala da proda već nekoliko godina, a brojni investitori već "ulazili u papire" firmi, ovo je poslednji pokušaj da se pogoni prodaju - ili zatvore. Na taj "poslednji poziv" već su se odazvali iz češkog investicionog fonda, čiji su predstavnici došli da obiđu "Petrohemiju", a bili su i na sastanku sa rukovodstvom firme. Zainteresovano je, napomenuo je predsednik Tomislav Nikolić tokom prošlonedeljne posete Kini, i nekoliko kompanija iz ove zemlje.
Kada je "Azotara" u pitanju, od početka godine su se za neki vid ulaganja u fabriku javili investitori iz više od pet zemalja, tvrde u ovom preduzeću.
- Konkurs je tek izašao, ali su već ranije bile zainteresovane kompanije iz Indije, Mađarske, Rusije, Kazahstana i Azerbejdžana - kaže Mile Bosnić, direktor za odnose sa javnošću u "Azotari".
- Verujem da će pisma, sa konkretnim uslovima, stići krajem aprila.
Radnici fabrike za proizvodnju azotnog đubriva dočekuju potencijalne ulagače - sa zaradama smanjenim za četvrtinu. Oni će u aprilu dobiti prvu platu smanjenu za 25 odsto, a isto toliko će primiti i za april i maj mesec. Osnovni razlog za smanjenje zarada jeste teška finansijska situacija u fabrici, zbog opterećenja starim dugovima za energente i kvara koji se nedavno dogodio na jednom od pogona.
U Kikindi su dve firme došle da "ošacuju" kombinat, a kako su nam rekli u sindikatu, najviše su se interesovali za tehničke potencijale pogona.
Pregovori sa "Srbijagasom"?
Većinski vlasnik "Petrohemije" je Republika Srbija, sa udelom od 53,7 odsto, a "Srbijagas" je vlasnik 13,9 odsto kapitala tog preduzeća. Ipak, mnogo veći deo kapitala "Srbijagas" ima u MSK i "Azotari". U "Azotari" je vlasnik 85,06 odsto, dok u kikindskom kombinatu "drži" 71,86 odsto. Pretpostavlja se da će o zainteresovanim investitorima tako odlučivati i nadležni iz "Srbijagasa", mada je Minisarstvo privrede zaduženo da da krajnju ocenu i predloži model privatizacije.