Da li će „Nektar” biti novi vlasnik „Imleka”

Bez autora
Mar 25 2025

Poslednjih dana mediji nezvanično pominju da je u pripremi prodaja kompanije „Imlek”, čiji bi novi vlasnik mogla da postane „Nektar grupa”.

Kako je objavljeno na sajtu portala sindikata „Nezavisnost”, protekle nedelje deo zaposlenih zatražio je bolje uslove rada i veće zarade, a zajedno sa ovom informacijom objavljeno je da je u konkurenciji za preuzimanje „Imleka” bila i francuska multinacionalna korporacija „Laktalis”, ali je cela priča o navodnoj kupoprodaji za sada obavijena velom tajne.

Bojan Radun je trenutno jedan od zakonskih zastupnika fabrike „Nektar d. o. o.” iz Bačke Palanke, jedan od suvlasnika i istovremeno generalni direktor „Imleka”. Svojevremeno je takođe bio i direktor požarevačkog „Bambija”. Kompanija „Nektar”, koja je osnovana pre gotovo 30 godina, prvu akviziciju imala je 2003. kada je pripojila tadašnju najveću fabriku za proizvodnju voćnih koncentrata i kaša u regionu u Vladičinom Hanu – „Delišes hani”.

Pet godina kasnije postaju vlasnici fabrike voda „Heba”, a 2011. slovenačkog „Fruktala”, što je bilo i njihovo najveće širenje u regionu. Prema svemu ovome, „Nektar” se uglavnom držao poslova u svojoj branši i nije se oprobao u mlečnoj industriji.

Kada je reč o „Imleku”, najveća srpska mlekara najpre je prodata 2003. investicionom fondu „Salford”. Sledeća vlasnička promena dogodila se 2015. godine kada Salfordovu „Dunav hrana grupu” kupuje „Mid Evropa partners” investicioni fond iz Londona. U tom trenutku u sastavu grupacije bile su uz „Imlek” i „Bambi” i „Knjaz Miloš”, kao i „Imlekove” mlekare u Republici Srpskoj, Makedoniji i Crnoj Gori.

U svom investicionom timu za ovu transakciju „Mid Evropa partners” je okupila i Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD), kao i Andreja Jovanovića u svojstvu investitora i lokalnog partnera kome je, kako su tada objavili mediji, povereno rukovođenje celokupnom grupacijom.

Koliko je realno da je na pomolu prodaja „Imleka” i da li bi „Nektar” imao interesa da uđe u ovu transakciju?

Prema nezvaničnim izvorima, glavni razlog zbog kog bi „Nektar” bio zainteresovan za kupovinu „Imleka” je nastavak borbe „za police”.

– „Imlek” posluje svuda u regionu, a samo u Srbiji kada je reč o asortimanu drže oko 50 odsto prodajnog prostora u ovom sektoru. Proširili su asortiman, okrenuli se horeka sektoru pa bi „Nektar” kupovinom dobio bolju vidljivost, brendove i ogromnu pregovaračku moć – kaže naš sagovornik.

Dr Žaklina Stojanović, dekan Ekonomskog fakulteta, kaže za „Politiku” da kompanije mogu da šire svoju delatnost i da je to deo njihove poslovne strategije.

– Ovo bi u slučaju „Nektara” bilo širenje aktivnosti kompanije i ulazak u jednu novu oblast – rekla je Stojanovićeva.

Sagovornik „Politike” dobro upućen u stanje na tržištu i koji je godinama bio na vodećim pozicijama u ovoj branši kaže da se već neko vreme u poslovnim krugovima govori o prodaji „Imleka” i da je navodno bilo nekoliko ozbiljnih ponuđača, ali se ove informacije ne dele sa javnošću, što je i uobičajeno. U ovakvim pregovorima obično se potpisuju ugovori o obostranoj zaštiti podataka.

– Kada je reč o investicionim fondovima njihova strategija je da se ne zadržavaju previše u istim poslovima i da često postoji pritisak investitora da se ulaganja presele u nove poslove. Tako su u međuvremenu novog vlasnika dobili i „Knjaz Miloš” i „Bambi”, a u slučaju „Imleka” praktično se fond i previše dugo zadržao, rokovi su probijeni. Vrlo je realno da bi „Imlek” mogao da bude prodat, ali ne znamo ko će biti kupac – istakao je naš sagovornik.

„Politika” je juče pokušala da sazna i zvanično u „Imleku” da li su tačni navodi u medijima, ali do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovor.

Istovremeno sa spekulacijama o prodaji, u kompaniji trenutno deo radnika, okupljenih u sindikatima, pokušava da se izbori za bolji finansijski položaj. Posle neuspešnih pregovora o povećanju cene rada koja nije menjana od oktobra 2023, sindikat „Nezavisnost” „Imlek a. d.” organizovao je prošlog petka jednosatnu obustavu i najavio nastavak borbe za bolje uslove rada, objavljeno je takođe na portalu „Nezavisnost”.

Glavni poverenik sindikata „Nezavisnost” Nebojša Janković izjavio je za taj portal, između ostalog, da cena rada u „Imleku” nije menjana godinu i po dana, tačnije od oktobra 2023.

Prema podacima poslodavca, prosečna zarada u „Imleku” iznosi 108.000 dinara. To, prema rečima Jankovića, ne bi zvučalo loše da nije veoma sporno, jer su u prosek uračunati regres za godišnji odmor, nadoknada za topli obrok, pa čak i poklon firme od 12.000 dinara koji svaki zaposleni dobija jednom godišnje. Kako je rekao, prosek povećavaju i primanja zaposlenih u upravi preduzeća koja su poslovna tajna, ali se zna da su mnogo veća od prosečne zarade. Kao ilustraciju stvarnih primanja, on je naveo da na složenijoj radnoj poziciji operatera na fermentaciji mleka (briga o čistoći i kvalitetu) zaposleni mesečno dobija između 95.000 i 100.000 dinara.

– Realno, zarade velikog broja radnika su mnogo niže od tih 108.000. Najniža ugovorena plata iznosi oko 55.000 dinara, a da bi taj radnik primio više mora češće da radi u trećoj smeni ili da nakupi prekovremene sate – napomenuo je Janković. U sindikatu „Nezavisnost” smatraju da je dobro što je i drugi sindikat u preduzeću zatražio povećanje cene rada.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik