Ekonomista Saša Đogović ocenio je danas da srpske banje ne bi trebalo da ostanu u vlasništvu države, jer ona nama kapacitet da razvije potencijale koji bi na kraju privukli više stranih turista u Srbiju. Zabrinjavaju najave da bi banje mogle da ostanu državne. Može država da ostane u vlasništvu, ali nikako ne bi trebalo da upravlja banjama, ocenio je Đogović na konferenciji u Institutu za trežišna istraživanja (IZIT). Dobar model bi, prema njegovim rečima, bilo javno privatno partnerstvo, i ako bi u vlasništvo ušao neki investicioni fond. Investicioni fond bi mogao da ulaže u banje, a trebalo bi i da upravlja njihovim radom. Investitor bi mogao da proširi lepezu usluga od medicinskih ka razvoju spa centara, boljih hotelskih sadržaja, biciklističkih staza..., naveo je Đogović dodajući da nije problem da investicioni fond kad uveća vrednost, kasnije proda svoj udeo.
Ekonomista Saša Đogović ocenio je danas da srpske banje ne bi trebalo da ostanu u vlasništvu države, jer ona nama kapacitet da razvije potencijale koji bi na kraju privukli više stranih turista u Srbiju.
- Zabrinjavaju najave da bi banje mogle da ostanu državne. Može država da ostane u vlasništvu, ali nikako ne bi trebalo da upravlja banjama - ocenio je Đogović na konferenciji u Institutu za trežišna istraživanja (IZIT).
Dobar model bi, prema njegovim rečima, bilo javno privatno partnerstvo, i ako bi u vlasništvo ušao neki investicioni fond.
- Investicioni fond bi mogao da ulaže u banje, a trebalo bi i da upravlja njihovim radom. Investitor bi mogao da proširi lepezu usluga od medicinskih ka razvoju spa centara, boljih hotelskih sadržaja, biciklističkih staza...- naveo je Đogović dodajući da nije problem da investicioni fond kad uveća vrednost, kasnije proda svoj udeo.
On je podsetio da je privatizacija banja trenutno stopirana, dok se ne "raščivija" vlasništvo nad njima i završi spor koji država oko vlasništva ima sa Fondom za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO).
- PIO fond jednostavno nema te kapacitete da bi upravljao banjama i zato bi to trebalo što pre rešiti - rekao je Đogović uz napomenu da izvori ne bi trebalo da budu predmet privatizacije.
Đogović je naglasio značaj privatizacije banja ukazujući da turizam u banjskim mestima i na planinama čini više od 50 odsto ukupnog turističkog prometa u Srbiji.
On je rekao da je u prvih 11 meseci 2014. u banjama zabeleženo 1,9 miliona noćenja, što je pad od 12,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
- I to su domaći gosti, pretežno. To znači da ne koristimo kapacitete dovoljno - rekao je Đogović.
Prema njegovim rečima, u planinskim centrima, zabeležen je pad noćenja u posmatranom periodu od 8,8 odsto, dok je rast zabeležen u noćenjima u Beogradu i to od 4,9 odsto. Ukupno, rezultat je pad noćenja u Srbiji od 7,3 odsto, naveo je on.