Agencija za privatizaciju objavila je u ponedeljak javni poziv za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za Industriju mašina i traktora. IMT drugi put ulazi u privatizaciju, ali zasad samo formalno. Donedavno društveni kapital ovog preduzeća pretvoren je u državni, pa je zato morao da se objavi novi privatizacioni prospekt i proglasi novo restrukturiranje. Pokušaj prodaje IMT je propao 2008. Najbolji ponuđač tada nije dostavio bankarsku garanciju i privatizacija je raskinuta. Zaključkom Vlade, 12. februra ove godine, društvena imovina je prevedena u državnu. Društveni kapital više ne postoji, a postoji osnov da se prevede u državni i država je sada vlasnik 94,5 odsto kapitala. U ovom momentu nema zainteresovanih partnera za privatizaciju. Kompanije zovu, raspituju se, obilaze fabriku, ali trenutno niko nije na tom nivou da je poslao dopis da je voljan da kupi deo kapitala. Kompanija radi, ali veliki problem su dugovi iz prošlosti. Ne može da dođe da obrtnih sredstava. Robu mora da prodaje avansno, dok konkurencija može da kreditira svoje kupce.
Agencija za privatizaciju objavila je u ponedeljak javni poziv za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za Industriju mašina i traktora.
IMT drugi put ulazi u privatizaciju, ali zasad samo formalno. Donedavno društveni kapital ovog preduzeća pretvoren je u državni, pa je zato morao da se objavi novi privatizacioni prospekt i proglasi novo restrukturiranje.
Pokušaj prodaje IMT je propao 2008. Najbolji ponuđač tada nije dostavio bankarsku garanciju i privatizacija je raskinuta. Zaključkom Vlade, 12. februra ove godine, društvena imovina je prevedena u državnu.
- Društveni kapital više ne postoji, a postoji osnov da se prevede u državni i država je sada vlasnik 94,5 odsto kapitala - kaže za „Novosti“ Slobodan Petrović, direktor IMT.
- U ovom momentu nema zainteresovanih partnera za privatizaciju. Imamo stalne kontakte, kompanije zovu, raspituju se, obilaze fabriku, ali trenutno niko nije na tom nivou da je poslao dopis da je voljan da kupi deo kapitala. Mi radimo, ali veliki problem su nam dugovi iz prošlosti. Ne možemo da dođemo da obrtnih sredstava. Robu moramo da prodajemo avansno, dok konkurencija može da kreditira svoje kupce.
Vlada je pre skoro tri godine zaključila i da IMT treba preseliti u Barič, u „Prvi iskru“ i formirati novo preduzeće za proizvodnju traktora u koje bi ušao i IMR. Ovaj zaključak Vlade je još na snazi, ali ništa nije učinjeno.
- Strategija Srbije je da pronađe strateškog partnera koji bi samostalno ili sa Repubikom ušao u projekat proizvodnje poljoprivredne mehanizacije - kaže Aleksandar Ljubić, državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede.
- Mislimo da bi ta fabrika imala budućnost i što se tiče našeg tržišta i što se tiče tržišta zemalja regiona.