Rok za dostavljanje obavezujućih ponuda na tender za prodaju „Telekoma Srbija“ ističe u ponedeljak. Zainteresovani kupci čekaju poslednji čas da dostave svoju ponudu za kupovinu 51 odsto kapitala srpskog telekomunikacionog operatora. Ako budu bar dve ponude, početkom aprila očekuje nas javno nadmetanje po principu „ko da više“. Ako se javi samo jedan kupac, država započinje direktne pregovore. Postoji, naravno, i mogućnost da niko ne želi da plati 1,4 milijarde evra za većinsko vlasništvo nad „Telekomom Srbije“. Taj scenario bi, pak, obradovao zaposlene i deo stručne javnosti koji se već godinu dana javno protive prodaji. Otkako je u oktobru 2010. raspisan tender za prodaju 51 odsto kapitala srpskog telekomunikacionog operatora, razne nedoumice pojavljivale su se u javnosti, a konačan epilog priča će dobiti u ponedeljak: bilo prodajom većinskog paketa akcija kompanije, bilo neuspelim tenderom.
Rok za dostavljanje obavezujućih ponuda na tender za prodaju „Telekoma Srbija“ ističe u ponedeljak.
Zainteresovani kupci čekaju poslednji čas da dostave svoju ponudu za kupovinu 51 odsto kapitala srpskog telekomunikacionog operatora.
Ako budu bar dve ponude, početkom aprila očekuje nas javno nadmetanje po principu „ko da više“. Ako se javi samo jedan kupac, država započinje direktne pregovore. Postoji, naravno, i mogućnost da niko ne želi da plati 1,4 milijarde evra za većinsko vlasništvo nad „Telekomom Srbije“. Taj scenario bi, pak, obradovao zaposlene i deo stručne javnosti koji se već godinu dana javno protive prodaji.
Otkako je u oktobru 2010. raspisan tender za prodaju 51 odsto kapitala srpskog telekomunikacionog operatora, razne nedoumice pojavljivale su se u javnosti, a konačan epilog priča će dobiti u ponedeljak: bilo prodajom većinskog paketa akcija kompanije, bilo neuspelim tenderom.
Produžen je, tako, i rok za dostavljanje obavezujućih ponuda. Umesto 21. februara, krajnji datum je odložen na 21. mart. Kada je reč o ceni po kojoj se prodaje „Telekom Srbija“, ona je utvrđena na minimalnih 1,4 milijarde evra, za 51 odsto kapitala. I to u decembru 2010, nakon raspisivanja tendera.
Sedam zainteresovanih kompanija otkupilo je dokumentaciju, šest je dobilo status zvaničnih potencijalnih kupaca, a pred „finale“ se pominju svega njih dve-tri. Jedna je „Telekom Austrija“, koja može da ima problem oko monopola zbog prisustva u Srbiji kroz „Vip mobajl“. Druga je „Dojče telekom“, već prisutan u srpskom operatoru kroz vlasništvo nad grčkim OTE, ali i u susednim državama: Crnoj Gori i BiH, gde srpski „Telekom“ takođe poseduje kompanije u većinskom vlasništvu koje će se prodati kroz ovaj tender. Ozbiljan „igrač“ svakako može da bude i „Turksel“, u vlasništvu ruskog milijardera Mihaila Fridmana...