Kompanija iz Vijetnama "Hanoi-Kinh Bac Adri food group" zainteresovana je za kupovinu bijeljinske "Šećerane". Predstavnici vijetnamske kompanije dva puta su do sada posjetili Bijeljinu, gdje su sa stečajnim upravnikom "Šećerane" Lazom Đurđevićem razgovarali o kupovini ovog nekadašnjeg giganta. Prvo nas je prije mjesec posjetila delegacija ove kompanije u užem sastavu, a više njih u posjeti je bilo i prije nekoliko dana. Razgovarali smo dugo o njihovoj zainteresovanosti za kupovinu "Šećerane" i objasnili im sve u vezi sa stanjem u fabrici, dugovima i potraživanjima. Očekujem uskoro povratnu informaciju i nadam se da će ova kompanija kupiti "Šećeranu" i zadržati njenu osnovnu djelatnost, kazao je Đurđević.
Kompanija iz Vijetnama "Hanoi-Kinh Bac Adri food group" zainteresovana je za kupovinu bijeljinske "Šećerane".
Predstavnici vijetnamske kompanije dva puta su do sada posjetili Bijeljinu, gdje su sa stečajnim upravnikom "Šećerane" Lazom Đurđevićem razgovarali o kupovini ovog nekadašnjeg giganta.
- Prvo nas je prije mjesec posjetila delegacija ove kompanije u užem sastavu, a više njih u posjeti je bilo i prije nekoliko dana. Razgovarali smo dugo o njihovoj zainteresovanosti za kupovinu "Šećerane" i objasnili im sve u vezi sa stanjem u fabrici, dugovima i potraživanjima. Očekujem uskoro povratnu informaciju i nadam se da će ova kompanija kupiti "Šećeranu" i zadržati njenu osnovnu djelatnost - kazao je Đurđević.
On je naveo i da u posljednje vrijeme, osim firme iz Vijetnama, nema novih zainteresovanih za kupovinu jedine fabrike šećera u BiH.
- Moguće je da je još neko zainteresovan, ali neće da izađe u javnost. Vidjećemo da li će se neko još pojaviti 18. januara za kada je zakazana druga licitacija za prodaju imovine "Šećerane" - naveo je Đurđević.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kazali su da je njihovo opredjeljenje da "Šećerana" završi u rukama kupca koji će zadržati njenu djelatnost.
- Podržaćemo kupce koji su spremni da "Šećeranu" revitalizuju, jer ova fabrika može doprinijeti razvoju Semberije i zapošljavanju značajnog broja radnika i poljoprivrednika - naveli su u Ministarstvu poljoprivrede.
Prva licitacija za imovinu "Šećerane", na kojoj je njena vrijednost bila procijenjena na 23,74 miliona KM, propala je jer nije bilo zainteresovanih kupaca. Potom je zakazana nova za koju je vrijednost imovine umanjena za 30 odsto na oko 16 miliona KM.
Skupština povjerilaca "Šećerane" krajem septembra je donijela odluku o prodaji imovine putem licitacije, jer niko od potencijalnih strateških partnera, koji su pominjani u javnosti, nije dostavio ponudu za kupovinu fabrike. Prijedlog za otvaranje stečaja u nekadašnjem bijeljinskom gigantu Okružnom privrednom sudu u Bijeljini podnijela je Poreska uprava RS 31. jula 2015. godine zbog milionskog duga "Šećerane".
RS je postala vlasnik "Šećerane" nakon što je zbog pranja novca pravosnažno osuđen njen prethodni vlasnik Zoran Ćopić i trajno mu oduzeta imovina vrijedna oko 20 miliona KM.
Odbijena tužba "Agrokopa"Okružni privredni sud u Bijeljini odbacio je tužbu firme "Agrokop eksport-import" iz Banjaluke protiv "Šećerane" kojom je ta firma tražila da joj budu priznata potraživanja u iznosu od 12,6 miliona KM.
Portal "Capital.ba" objavio je da je sud odbio tužbeni zahtjev, jer "Agrokop", koji je bio vlasnik "Šećerane", nije dokazao osnovanost potraživanja. Ta potraživanja nije priznao ni stečajni upravnik Lazo Đurđević.