"Galenici" partner iz produžetka

Bez autora
Dec 25 2016

Konzorcijum "Frontijer farma" i "Petrovaksa" imaće još tri meseca za pregovaranje oko ulaska u "Galeniku". Vlada Srbije je nedavno izmenom uredbe produžila rok, tako da jedini ponuđač koji je prošao prvi krug potrage za strateškim partnerom srpske fabrike lekova, odluku može da donese do kraja marta. Upravo taj datum će biti prekretnica i za petrohemijski kompleks - u memorandumu sa Međunarodnim monetarnim fondom Vlada Srbije se obavezala da će dotad ili prodati ili zatvoriti "Azotaru" i MSK, ali i potražiti kupca za "Petrohemiju". Poslednji dan marta je datum do koga Vlada obećava da će imati akcioni plan i precizne datume kada će zatvoriti četiri nerentabilna rudnika "Resavice". Kada je reč o RTB "Boru", menadžment ove kompanije strepi i od samog kraja godine, jer Vlada obećava da će dotad krenuti u izbor novog rukovodstva. U međuvremenu, kineska državna energetska kompanija "Pauer Čajna" radi dubinsku analizu eventualnog ulaska u neki od delova borskog kompleksa.

"Galenici" partner iz produžetkaKonzorcijum "Frontijer farma" i "Petrovaksa" imaće još tri meseca za pregovaranje oko ulaska u "Galeniku". Vlada Srbije je nedavno izmenom uredbe produžila rok, tako da jedini ponuđač koji je prošao prvi krug potrage za strateškim partnerom srpske fabrike lekova, odluku može da donese do kraja marta. Upravo taj datum će biti prekretnica i za petrohemijski kompleks - u memorandumu sa Međunarodnim monetarnim fondom Vlada Srbije se obavezala da će dotad ili prodati ili zatvoriti "Azotaru" i MSK, ali i potražiti kupca za "Petrohemiju".

Poslednji dan marta je datum do koga Vlada obećava da će imati akcioni plan i precizne datume kada će zatvoriti četiri nerentabilna rudnika "Resavice". Kada je reč o RTB "Boru", menadžment ove kompanije strepi i od samog kraja godine, jer Vlada obećava da će dotad krenuti u izbor novog rukovodstva. U međuvremenu, kineska državna energetska kompanija "Pauer Čajna" radi dubinsku analizu eventualnog ulaska u neki od delova borskog kompleksa.

- Unapred pripremljenim planom reorganizacije predviđen je izbor novog menadžmenta RTB "Bora" i mi ćemo to poštovati - istakao je u četvrtak ministar privrede Goran Knežević.

- Problem "Azotare" i MSK su cene gasa. Sa nižim cenama oni bi bili profitabilni. Mi verujemo da ćemo ih privatizovati do polovine sledeće godine. Oni su interesantni investitorima koji mogu da obezbede jeftiniji gas, ali to nisu prevashodno Rusi. To mogu i Mađari i Kinezi. "Petrohemiju" smo očistili od dugova i sa novim ugovorom sa NIS oni mogu da posluju tržišno.

Kada je reč o pregovorima oko ulaska strateškog partnera u "Galeniku", ministar privrede tvrdi da dobro idu. Traži se kompromis sa bankama, Unikredit i Intezom, kojima "Galenika" duguje oko 60 miloiona evra. Kada se završi javni poziv fabrika lekova neće biti zaštićena od prinudne naplate. Ukoliko se ne postigne dogovor, banke bi je lako mogle oterati u stečaj. Nadležni veruju da im to nije interes, jer bi iz stečaja procenat naplate bio mali. Od Nove godine javna preduzeća bi trebalo da krenu u potragu za direktorima.

- Imamo obavezu da u narednom periodu raspišemo konkurse za direktore javnih preduzeća - istakao je Knežević.

- Očekujem da to bude rešeno u najkraćem mogućem roku, odmah nakon Nove godine. Izabrana je kadrovska komisija za sprovođenje konkursa za izboz direktora javnih preduzeća.

Avansno do gasa

Vlada je donela Uredbu kojom se propisuje način plaćanja gasa od 1. januara 2017, po kojoj veliki potrošači neće moći da dobiju gas - ako ne plate. Zbog zaostalog duga biće isključene i velike neplatiše struje.

- Veliki dužnici za gas i struju od 1. januara biće isključivani tzv. mač sistemom - rekao je ministar energetike Aleksandar Antić.

- Kod naplate isporučenog gasa imamo problema sa jednim brojem potrošača. Za pojedine će se tražiti avansno plaćanje, a za druge bankarske garancije. Mislim da smo blizu dogovora da "Azotara" obezbedi garanciju.

Dužnici

Međunarodni monetarni fond insistira i da "Elektroprivreda Srbije" i "Srbijagas" skinu tajnost sa najvećih dužnika. Zahtevaju da ova javna preduzeća počnu mesečno da objavljuju imena 20 najvećih neplatiša. U poslednjih nekoliko godina EPS izbegava da oda imena firmi i pojedinaca od kojih najviše potražuje pod izgovorkm da je to poslovna tajna. Iz "Srbijagasa" s vremena na vreme procuri podatak ko prednjači u dugovima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik