Ko je najbliži "Galenici" znaće se danas kada Komisija za izbor strateškog partnera bude otvorila finansijske ponude. Na oglas su se javila tri kandidata - brazilski EMS, indijska "Kadila" i britansko-ruski konzorcijum "Frontijer - Petrovaks". Iako u javnost nisu isplivali detalji ponuda, stručna javnost tipuje da će se voditi bitka između Indijaca i britansko-ruskog konzorcijuma. Generalni direktor "Galenike" Nedeljko Pantić odbio je da konkretno komentariše ponuđače. Dobrodošao je onaj partner koji će sačuvati broj zaposlenih, uložiti u modernizaciju postrojenja, održati i povećati proizvodnju lekova, kaže Pantić.
Ko je najbliži "Galenici" znaće se danas kada Komisija za izbor strateškog partnera bude otvorila finansijske ponude. Na oglas su se javila tri kandidata - brazilski EMS, indijska "Kadila" i britansko-ruski konzorcijum "Frontijer - Petrovaks".
Iako u javnost nisu isplivali detalji ponuda, stručna javnost tipuje da će se voditi bitka između Indijaca i britansko-ruskog konzorcijuma.Generalni direktor "Galenike" Nedeljko Pantić odbio je da konkretno komentariše ponuđače.
- Dobrodošao je onaj partner koji će sačuvati broj zaposlenih, uložiti u modernizaciju postrojenja, održati i povećati proizvodnju lekova - kaže za "Novosti" Pantić.
Najmanje šansi da uđe u zemunsku fabriku ima brazilski EMS. Oni jedini nisu radili dubinsku analizu poslovanja (dju diližens), što bi moglo da znači da nisu ozbiljno ušli u ovaj projekat.
- Spekulisalo se da je EMS u stvari samo pokriće za nekog drugog i od početka su delovali neozbiljno - kaže za naš list Radojka Nikolić, ekonomski analitičar.
- Druge dve solucije su daleko ozbiljnije. Utisak je da je britansko-ruski konzorcijum najbliži partnerstvu, mada ne treba isključiti ni Indijce, koji pokušavaju da prodru u ovaj deo Evrope.
Kao argument za dogovor sa "Frontijer - Petrovaksom" ide i činjenica da oni, tačnije njihov ruski deo, imaju veliki poslovni i istraživački potencijal i da bi u Zemunu održali proizvodnju, zaposlenost, čak i ime kompanije.
U slučaju da Indijci uđu u ovaj posao je strah da bi "Galenika" bila progutana kao deo velikog sistema. Kako "Novosti" saznaju, u Ministarstvu privrede strahuju da bi "Kadila" mogla našu fabriku da koristi samo kao skladište za svoje lekove i da bi mogla da zaustavi proizvodnju.
Dodatni problem su i žalbe na kvalitet i pisma zabrinutosti koje je "Kadila" dobila od Američke agencije za lekove i Svetske zdravstvene organizacije.
Kojem carstvu će se na kraju "Galenika" privoleti znaće se kada se otvore ponude i kada bude izabran partner.
- Utisak je da će u petak "Galenika" dobiti partnera i ovo dvodnevno odlaganje zbog dopune dokumentacije je signal da se želi završiti posao - tvrdi Radojka Nikolić.
- Uslovi za ulazak u "Galeniku" su odlični, a fabrika bez dugova je izuzetno profitabilna. I za Srbiju bi bila dobra vest da sa budžeta skine ovu firmu koju je loše upravljanje podvelo u gubitke i dugove.
Pismo upozorenja
Na sajtu Američke agencije za lekove 23. decembra 2015. godine objavljeno je pismo upozorenja "Kadili" u kojem je, na osnovu inspekcije njihovih fabrika, primećen niz manjkavosti prilikom izrade lekova.