Ima li leka za srpske banje

Bez autora
Nov 09 2016

Iako je najavljeno da će privatizacija najvažnijih banja biti okončana do kraja ove godine, nijedna od njih još nije dobila novog vlasnika, pre svega zbog nerešenih imovinskih pitanja između države i PIO fonda. Ima nešto više od 30, a uspešno radi tek desetak banja. Prolom banja i Mataruška banja, obe nastale na izvorima lekovite vode, decenijama su radile po sličnim pravilima. Mataruška nije menjala vlasnika i ne radi. Prolom je privatizovana od radnika 2000. godine i jedna je od najposećenijih u Srbiji. Mi smo praktično za zadnjih 15 godina stvorili Lukovsku banju. U isto vreme smo razvijali i dodavali sve ono što je potrebno Prolom banji, kaže generalni direktor a.d. Planinks iz Kuršumlije Radovan Raičević. A 80 bivših radnika Mataruške banje čeka novu odluku Kraljevačkog privrednog suda o stečaju i nada se novom vlasniku.

Ima li leka za srpske banjeIako je najavljeno da će privatizacija najvažnijih banja biti okončana do kraja ove godine, nijedna od njih još nije dobila novog vlasnika, pre svega zbog nerešenih imovinskih pitanja između države i PIO fonda. Ima nešto više od 30, a uspešno radi tek desetak banja.

Prolom banja i Mataruška banja, obe nastale na izvorima lekovite vode, decenijama su radile po sličnim pravilima. Mataruška nije menjala vlasnika i ne radi. Prolom je privatizovana od radnika 2000. godine i jedna je od najposećenijih u Srbiji.

"Mi smo praktično za zadnjih 15 godina stvorili Lukovsku banju. U isto vreme smo razvijali i dodavali sve ono što je potrebno Prolom banji", kaže generalni direktor a.d. Planinks iz Kuršumlije Radovan Raičević.

A 80 bivših radnika Mataruške banje čeka novu odluku Kraljevačkog privrednog suda o stečaju i nada se novom vlasniku.

"Mi svi smo bili u sudskom sporu s preduzećem i od 2012. nemamo isplaćene zarade. Postoji kupac iz Slovačke koji je zainteresovan za kupovinu Mataruške i Bogutovačke banje koji poseduje banje u Slovačkoj i sa kojim su već obavljeni prvi razgovori", ističe bivša direktorka Mataruške i Bogutovačke banje Ljiljana Jevtić.

Banja bez gostiju u Srbiji je mnogo, kažu u Udurženju banja - za sedam godina izgubile su gotovo polovinu smeštajnih kapaciteta.

"Apsolutno je van funkcije 5,5 hiljada ležaja. Može se sve podvesti pod reč nebriga. Kad bi se stavilo u funkciju imali bismo milion noćenja više, što je 15 odsto ukupnog turističkog prometa u Srbiji u 2015. Dobili bismo 2.700 radnih mesta", objašnjava predsednik Udruženja banja Srbije Vladan Vešković.

Privatizacija je kaže jedino rešenje i donelo bi stotine miliona prihoda od smeštaja, poreza, taksa. Na spisku za privatizaciju Ministarstva privrede je 10 specijalnih bolnica, instituta za lečenje i rehabilitaciju i prirodnih lečilišta.

"Između PIO fonda kao tužioca i Specijalnih bolnica i Republike Srbije kao tuženih, vode se dugotrajni sporovi zbog utvrđivanja procenta vlasništva PIO fonda u imovini. Od konačnog ishoda sudskih postupaka zavisi sprovođenje privatizacije", navodi se u saopštenju Ministarstva provrede.

Iz Fonda odgovaraju - u njihovu korist do sada je okončano 15 sudskih sporova, a u toku još 12 i da su sporovi pokrenuti da bi se utvrdilo šta je čije.

Stav Fonda PIO je da Fond ni na koji način ne usporava procese, niti je prepreka za razvojne aktivnosti.

"Opredeljenje Fonda je uvek bilo da upravljanje svojom imovinom uskladi s interesima države, pripremajući se za sva potencijalna rešenja koja će obezbediti priliv investicija i zapošljavanje", dodaje se u saopštenju PIO Fonda.

Ne koči privatizaciju banja samo PIO fond, rešenje pitanje vlasništva se odlagalo decenijama, kažu u ministarstvu turizma. Najavljuju prvu u prva tri meseca naredne godine.

"Ima dosta zainteresovanih, ali svako od njih pre svega očekuje da dobije ponudu koja neće biti opterećena imovinsko-pravnim pitanjima. Verujemo da će Vlada svojom Odlukom o davanjem određenog roka PIO i RFZO dati samo okvir u kome će se oni izjasniti po pitanju bržeg rešavanja pitanja statusa određenih banja", ističe pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Renata Pindžo.

Među prvima na listi za prodaju je i Kuršumlijska banja, koja 10 godina ne radi i samo gomila gubitke.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik