"Jat" i dalje bez kupca

Bez autora
Dec 25 2011

Dva neuspešna tendera za poslednjih nekoliko godina pokazala su da nacionalnog avioprevoznika sa dugovima, koji sada dostižu 180 milona evra, niko neće da kupi. Spekulacije medija da bi "Jat" mogao da bude prodat po ceni nekih šećerana za tri evra, u Vladi demantuju i dodaju da je neophodno da država ima domaćeg avioprevoznika. Ako "Jat" godišnje ima milion 200 hiljada putnika i ako bi se čuvena avionska taksa za gorivo povećala samo za 13 evra, dobitak na 100 miliona evra uloženih u četiri nova aviona mogao bi da bude više od 10 miliona evra godišnje. To je trenutno bolje nego u nekim drugim poslovima. Ove godine imaju punjenje kabine 70 odsto, broj putnika im je porastao za 300.000 i uz bolju organizaciju onaj ko kupi "Jat" bez troškova mogao bi da ostvari profit. Pojedini mediji spekulišu da se razmatra mogućnost prodaje "Jata" domaćim biznismenima, ali bez dugova, što bi poreske obveznike koštalo 180 milona evra, koliko je trenutno zaduženje te aviokompanije.

"Jat" i dalje bez kupcaSpekulacije medija da bi "Jat" mogao da bude prodat po ceni nekih šećerana za tri evra u Vladi demantuju i dodaju da je neophodno da država ima domaćeg avioprevoznika. U kabinetu premijera kažu da rade na novoj strategiji za "Jat".

Dva neuspešna tendera za poslednjih nekoliko godina pokazala su da nacionalnog avioprevoznika sa dugovima, koji sada dostižu 180 milona evra, niko neće da kupi. Spekulacije medija da bi "Jat" mogao da bude prodat po ceni nekih šećerana za tri evra, u Vladi demantuju i dodaju da je neophodno da država ima domaćeg avioprevoznika.

Ako "Jat" godišnje ima milion 200 hiljada putnika i ako bi se čuvena avionska taksa za gorivo povećala samo za 13 evra, dobitak na 100 miliona evra uloženih u četiri nova aviona mogao bi da bude više od 10 miliona evra godišnje. To je trenutno bolje nego u nekim drugim poslovima, tvrde u "Jatu".

"Ove godine imamo punjenje kabine 70 odsto, broj putnika nam je porastao za 300.000 i uz bolju organizaciju onaj ko kupi 'Jat' bez troškova mogao bi da ostvari profit", kaže Đorđe Vukotić iz "Jata".

Pojedini mediji spekulišu da se razmatra mogućnost prodaje "Jata" domaćim biznismenima, ali bez dugova, što bi poreske obveznike koštalo 180 milona evra, koliko je trenutno zaduženje te aviokompanije.

Samo ove godine "Jat" se kod komercijalnih banaka zadužio 50 miliona evra, a država garantuje njegovo vraćanje. Ekonomisti upozoravaju da se Gordijev čvor jednom mora preseći.

"S obzirom na velike dugove, u 'Jatu' je neophodno proglasiti stečaj pa takav prodati, neka ga tajkuni uzmu, ali mora se neko obavezati da to bude njegovo u celosti i da to pitanje reši", kaže ekonomista Milan Kovačević.

Prema njegovim rečima, kompanija se ne može deliti u dve, jer one solidarno odgovaraju za dugove, a novi "Jat" neće moći da ima ista prava i licence kao stari.

Resorni ministar kaže za RTS da će država, ipak, zadržati nacionalnu aviokompaniju, ali da o tome trenutno ne odlučuje njegovo ministarstvo.

"Nemam pojma ko i sa kime vodi razgovore. 'Jat' je u fazi privatizacije i za njega je zadužen predsednik Vlade Mirko Cvetković", kaže ministar za infrastrukturu i energetiku Milutin Mrkonjić.

U kabinetu predsednika Vlade kažu da rade na novoj strategiji za "Jat" i da bi bilo dobro da država ima svog avioprevoznika. Svi postupci koje država bude preduzimala, kako u vezi sa "Jatom" tako i u vezi sa drugim kompanijama, kao i do sada, biće transparentni i sprovedeni u skladu sa važećim zakonskim propisima, navode u kabinetu premijera.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik