Načelnik Pčinjskog okruga Budimir Mihajlović i gradonačelnik Vranja Miroljub Stojčić ocenili su da je stanje u privatizovanim preduzećima u Vranju i vranjskom kraju katastrofalno. Lokalna vlast pre godinu dana formirala je jednu stručnu komisiju i dala joj zadatak da snimi situaciju u privatizovanim firmama, sa posebnim osvrtom na uposlenost kapaciteta, broj zaposlenih i njihov materijalni status. Komisija je radila godinu dana, a rezultat je nikakav. Svi pokušaji da kod relevantnih državnih organa: Agencije za privatizaciju, pravosuđa i nadležnog ministarstva, dođu do polaznih podataka, ostali su bezuspešni. Žalosno je što institucije države ne mogu podacima da pomognu lokalnoj zajednici koja je voljna da se ozbiljno pozabavi stanjem i odnosima u privatizovanim preduzećima. Verovali ili ne, u lokalnoj zajednici ne znaju koliko je preduzeća privatizovano, ko su njihovi vlasnici, koliko je u njima radnika, primaju li plate i slično. Lokalna vlast u Vranju danas ne zna ko su vlasnici nekada uzornih firmi - Kombinata cveća „Rasadnici“, rudnika „Nemetali“ i Tekstilne industrije TIV iz Vranjske banje.
Načelnik Pčinjskog okruga Budimir Mihajlović i gradonačelnik Vranja Miroljub Stojčić ocenili su za Tanjug da je stanje u privatizovanim preduzećima u Vranju i vranjskom kraju katastrofalno.
Gradonačelnik Stojčić objašnjava da je lokalna vlast pre godinu dana formirala jednu stručnu komisiju i dala joj zadatak da snimi situaciju u privatizovanim firmama, sa posebnim osvrtom na uposlenost kapaciteta, broj zaposlenih i njihov materijalni status.
„Komisija je radila godinu dana, a rezultat je nikakav. Svi naši pokušaji da kod relevantnih državnih organa: Agencije za privatizaciju, pravosuđa i nadležnog ministarstva, dođemo do polaznih podataka, ostali su bezuspešni“, kaže gradonačelnik Vranja.
Stojčić kaže da je žalosno što institucije države ne mogu podacima da pomognu lokalnoj zajednici koja je voljna da se ozbiljno pozabavi stanjem i odnosima u privatizovanim preduzećima.
„Verovali ili ne, mi u lokalnoj zajednici ne znamo koliko je naših preduzeća privatizovano, ko su njihovi vlasnici, koliko je u njima radnika, primaju li plate i slično“, ističe vranjski gradonačelnik.
On, kao ilustraciju ističe podatak da lokalna vlast u Vranju danas ne zna ko su vlasnici nekada uzornih firmi - Kombinata cveća „Rasadnici“, rudnika „Nemetali“ i Tekstilne industrije TIV iz Vranjske banje.
Ni ocene Budimira Mihajlovića, načelnika Pčinjskog okruga, nisu ni malo optimistične.
„U Pčinjskom okrugu se, na prste jedne ruke, mogu nabrojati preduzeća koja su uspešno privatizovana“, konstatuje načelnik Mihajlović. On to potkrepljuje pitanjem da li je Duvanska industrija (DIV) uspešno privatizovana, ako je od nekadašnjih 600 radnika, njen vlasnik British American Tobačo (BAT) danas zapošljava samo 150.
„Indikativno je da su i država i Agencija za privatizaciju ’izgubile’ početni entizijzam, tako da smo dospeli tu gde jesmo – u očaj i privatizaciono beznađe“, kaže načelnik Pčinjskog okruga.
On je sumornu sliku stanja u privredi sedam opština juga Srbije ilustrovao podacima o povećanju broja nezaposlenih. U prvih šest meseci ove godine broj nezaposlenih radnika u Pčinjskom okrugu povaćan je za novih 1.300 pa je tako u Vranju, Bosilegadu, Vladičinom Hanu, Preševu, Surdulici i Trgovišti danas 31.480 nezaposlenih“, ističe načelnik Pčinjskog okruga.