Konačno kreće privatizacija srpskih banja, a ovo su mogući modeli prodaje

Bez autora
Jan 14 2019

Prodajom Kuršumlijske banje, koju će narednih dana uzeti preduzeće "Planinka", konačno kreće privatizacija srpskih banja koju nadležni najavljuju još od 2017. godine. Tako će pored Kuršumlijske banje, koja je bila prva na spisku za privatizaciju, novog vlasnika dobiti i Specijalna bolnica Bujanovac, Banja Koviljača, Niška banja, Sokobanja, Ribarska banja, "Merkur" u Vrnjačkoj banji, "Gejzir" u Sijarinskoj banji, Institut za lečenje i rehabilitaciju u Niškoj banji, "Termal" u Vrdniku i mnoge druge. Kako saznajemo, na spisku za prodaju je ukupno 27 propalih lečilišta u Srbiji.

Konačno kreće privatizacija srpskih banja, a ovo su mogući modeli prodajeProdajom Kuršumlijske banje, koju će narednih dana uzeti preduzeće "Planinka", konačno kreće privatizacija srpskih banja koju nadležni najavljuju još od 2017. godine.

Tako će pored Kuršumlijske banje, koja je bila prva na spisku za privatizaciju, novog vlasnika dobiti i Specijalna bolnica Bujanovac, Banja Koviljača, Niška banja, Sokobanja, Ribarska banja, "Merkur" u Vrnjačkoj banji, "Gejzir" u Sijarinskoj banji, Institut za lečenje i rehabilitaciju u Niškoj banji, "Termal" u Vrdniku i mnoge druge. Kako saznajemo, na spisku za prodaju je ukupno 27 propalih lečilišta u Srbiji.

Iako je njihova prodaja oglašena polovinom 2018. godine, ukupna vrednost svih ovih banja još nije poznata. Kako su naveli u Ministarstvu turizma i trgovine, u ovoj godini će početi da se radi nova procena vrednosti 27 banja kako bi se za svaku od njih našao najbolji model za ulaganje.

Precenjena vrednost

- Cilj nam je da privučemo različite investicije. To planiramo da uradimo kroz strateško partnerstvo, klasičnu prodaju ili grinfild investicije. Otvoreni smo za sve vidove privatizacije jer je banjski turizam nešto na čemu Srbija treba da gradi i povećava svoj turistički kapacitet - kaže naš sagovornik dobro upućen u proces privatizacije i daljeg razvoja banjskog turizma.

Kada je u pitanju vrednost banja koje su na prodaju, dobar primer pogrešne procene, a samim tim i neuspešne prodaje je upravo Kuršumlijska banja koja je na poslednjem javnom pozivu procenjena na čak 2,4 miliona evra. O lošoj poruci koja se na ovaj način šalje potencijanim investitorima ukazao je i ministar turizma i trgovine Rasim Ljajić.

- Javni poziv za prodaju Kuršumlijske banje završio se neuspešno, jer je banja procenjena na 2,4 miliona evra i naravno da se za tu cenu, za ruinu koja postoji niko nije javio - rekao je Ljajić.

On je dodao da se na primeru Kuršumlijske banje videlo koliko je prava procena vrednosti važna.

Nedovoljno iskorišten resurs- Banje se neće prodavati u bescenje, ali ni precenjena vrednost banja ne može da dovede investitore - naglasio je ministar.

Ljajić je najavio i posetu srpskim banjama jednog velikog hotelijera koji ima svoje hotelske komplekse širom Rusije i Azerbejdžana.

- Neke od banja će sasvim sigurno dugo ostati u državnom vlasništvu jer se želi povećanje njihove vrednosti i zadržavanje zdravstvenog segmenta po kojem su prepoznatljive - istakao je Ljajić.

On je ocenio i da je banjski i zdravstveni turizam u Srbiji nedovoljno iskorišten resurs.

- U tom segmentu realizuje se samo 16 odsto turističkog prometa i 26 odsto ukupnih noćenja, dok 80 odsto posetilaca čine domaći gosti - naveo je Ljajić.

Sve pogodnosti banja koje su na prodaju

*Niška banja

Niška banja je devet kilometara udaljena od Niša. U Niškoj banji se na prvom mestu leče pacijenti koji imaju probleme sa kardiovaskularnim sistemom, ali i plućnim i zaraznim bolestima.

*Sijarinska banja

Banja se nalazi blizini Leskovca i poznata je po 18 izvora lekovite vode, a posebnu atrakciju, jedinstvenu u Evropi, predstavljaju gejzir tople vode. Pogodna je za ljude koji imaju oboljenja koštano-mišićnog sistema, išijasa i lumbaga, stomačna oboljenja, ginekološka oboljenja i plućnih bolesti, i psihičke iscrpljenosti.

*Sokobanja

Nalazi se ispod planine Ozren i udaljena je 30 kilometara od Aleksinca. Ovde se leče astma, anemija, psihički problemi, ortopedski problemi.

*Vrnjačka banja

Vrnjačka banja se nalazi u dolini reke Zapadna Morava. Mineralne vode Vrnjačke banje leče šećernu bolest, bolesti vezane za abdomen žuč, pankreas, želudac, creva, bešika, bubrezi, reumu...

*Vrdnik

Banja Vrdnik se nalazi kod Fruške Gore, koja je štiti od jakih vetrova. Zbog velikog procenta ozona u vazduhu, radi se o vazdušnoj banji u kojoj se leče sportske povrede, svi oblici reume, povrede mekih tkiva, deformiteti kičmenog stuba, migrena, kao i ginekološki problemi.

*Ribarska banja

Najbliže banji je prelepa planina Jastrebac, a nalazi se na oko 30 kilometara udaljenosti od Kruševca. U njoj se leče razni oblici reumatizma, stanja nakon povreda, preloma i hirurških intervencija, ginekološki problemi, problemi sa disajnim putevima, dečja cerebralna paraliza, gastritis...

*Banja Koviljača

Banja Koviljača je bila lečilište još u doba Ilira, a prvi pisani izvori potiču još iz 1533. godine. Banja Koviljača, jedna od najlepših i najlekovitijih banja Balkana, nalazi se u zapadnoj Srbiji, u zagrljaju reke Drine i šumovite planine Gučevo. Ona je pogodna za lečenje reumatičnih oboljenja, degenerativne promene zglobova i kičmenog stuba, diskus herniju, osteoporozu, lakša oštećenja centralnog nervnog sistema, mišićna oboljenja, sterilitet...

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik