Končar u partnerstvu sa slovenskom kompanijom Kolektor natjecat će se za kupnju tvrtke Litostroj Power. Riječ je o tvrtki kćeri Cimosa, slovenskog diva automobilske industrije koji je nedavno upao u financijske probleme zbog čega je primoran prodavati dijelove kompanije. Končar bi bio samo manjinski suvlasnik Litostroj Powera te ga ne bi mogao uklopiti unutar vlastite grupacije u slučaju uspješne kupnje jer je Kolektor većinski partner. Kako je za slovenske Finance izjavio Stojan Petrič, predsjednik Uprave Kolektora, njegova kompanija želi Litostroj Power jer mu je cilj zaokružiti proizvodnju na području energetike, budući da je vlasnik Kolektor Etra koji proizvodi transformatore pa sada želi u proizvodnju uključiti turbine i inženjering.
Končar u partnerstvu sa slovenskom kompanijom Kolektor natjecat će se za kupnju tvrtke Litostroj Power.
Riječ je o tvrtki kćeri Cimosa, slovenskog diva automobilske industrije koji je nedavno upao u financijske probleme zbog čega je primoran prodavati dijelove kompanije.
Kako Poslovni dnevnik neslužbeno saznaje, Končar bi bio samo manjinski suvlasnik Litostroj Powera te ga ne bi mogao uklopiti unutar vlastite grupacije u slučaju uspješne kupnje jer je Kolektor većinski partner. Kako je za slovenske Finance izjavio Stojan Petrič, predsjednik Uprave Kolektora, njegova kompanija želi Litostroj Power jer mu je cilj zaokružiti proizvodnju na području energetike, budući da je vlasnik Kolektor Etra koji proizvodi transformatore pa sada želi u proizvodnju uključiti turbine i inženjering.
Za sada nije poznato koliki su iznos Končar i Kolektor spremni ponuditi, ali je sigurno da neće biti jedini. Za kompaniju se zanima i državni Gen Energija, slovenski proizvođač električne energije koji u vlasništvu ima nuklearnu elektranu Krško, Savske elektrane preko kojih sudjeluje u 40-postotnom suvlasništvu Srednjesavskih elektrana. Cimos je i prije godinu dana prodavao Litostroj Power, ali prodaja nikada nije finalizirana. Prema napisima Dnevnika, Gen Energija je prije godinu dana za kupnju Litostroj Powera ponudila 24 milijuna eura, što je bio najmanji iznos među ostalim ponuditeljima. Poljski financijski fond Innova capital koji je prije godinu dana dao najizdašniju ponudu od 42 mililjuna eura, ponovno pokazuje zanimanje.
U igri su i Holding slovenskih elektrana (HSE), te Gorenje koji još uvijek mora dobiti dozvolu Nadzornog odbora za natjecanje.