Predsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić naložio je Radnoj grupi Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova da proveri prodaju imovine "Vršačkih vinograda". Dačić je u izjavi za agenciju Tanjug rekao da je MUP-u prosledio Izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije o "Vršačkim vinogradima", u kojem se iznose ozbiljne primedbe koje zahtevaju hitnu proveru. On je objasnio da je reč o Izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije, kojim se ukazuje na postupanje Agencije za privatizaciju, a kojim su oštećeni država i pomenuto preduzeće. Premijer je podsetio na to da je licitacija "Vršačkih vinograda" obavljena krajem jula, a kineski konzorcijum "Guan Nan" je firmu kupio za iznos od približno 5,3 miliona evra - u trećem krugu licitacije, kada je firma prodata za 30 odsto tržišne vrednosti. Prema njegovim rečima, u Izveštaju se kaže da ponašanje Agencije za privatizaciju u ovom predmetu jasno upućuje na neblagovremenu kontrolu ugovora, neblagovremeno preduzimanje zakonom određenih radnji u slučaju neizvršenja ugovornih obaveza od strane kupca, kao i na odugovlačenje raskida ugovora, što sve ide na štetu subjekta privatizacije i upućuje na sumnju u mogućnost postojanja sistemske korupcije...
Predsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić naložio je Radnoj grupi Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova da proveri prodaju imovine "Vršačkih vinograda".
Dačić je u izjavi za agenciju Tanjug rekao da je MUP-u prosledio Izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije o "Vršačkim vinogradima", u kojem se iznose ozbiljne primedbe koje zahtevaju hitnu proveru.
On je objasnio da je reč o Izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije, kojim se ukazuje na postupanje Agencije za privatizaciju, a kojim su oštećeni država i pomenuto preduzeće.
Premijer je podsetio na to da je licitacija "Vršačkih vinograda" obavljena krajem jula, a kineski konzorcijum "Guan Nan" je firmu kupio za iznos od približno 5,3 miliona evra - u trećem krugu licitacije, kada je firma prodata za 30 odsto tržišne vrednosti.
Prema njegovim rečima, u Izveštaju se kaže da ponašanje Agencije za privatizaciju u ovom predmetu jasno upućuje na neblagovremenu kontrolu ugovora, neblagovremeno preduzimanje zakonom određenih radnji u slučaju neizvršenja ugovornih obaveza od strane kupca, kao i na odugovlačenje raskida ugovora, što sve ide na štetu subjekta privatizacije i upućuje na sumnju u mogućnost postojanja sistemske korupcije.
Savet, kako je objasnio, smatra da Agencija za privatizaciju nastavlja sa postupanjem kao i do sada - unapred odredi kupca, dogovori se o ceni, postupak prilagodi tom kupcu, odnosno sprovede tako da samo odabrani kupac može da pripremi dokumentaciju u rokovima i na način koji Agencija odredi, a onda tvrdi da je sve urađeno po zakonu i da je uspešno izvršila prodaju jer je u tom momentu ostvarila tržišnu cenu.
Dačić je ponovio da ovako ozbiljne primedbe zahtevaju hitnu proveru i reakciju na tvrdnje Saveta za borbu protiv korupcije, uz podsećanje na to da je prethodna privatizacija "Vršačkih vinograda" iz 2006. godine raskinuta tri godine kasnije.