Vlada će pokrenuti postupak privatizacije smederevske "Železare". Premijer Aleksandar Vučić ističe da je rešavanje problema "Železare" prioritet, jer državu taj gubitaš mesečno košta osam miliona evra. RTS-u je u kabinetu premijera potvrđeno da od više zaiteresovanih investitora, tri kompanije su ozbiljni kandidati za preuzimanje Železare. Zainteresovani partneri su poslednjih meseci više puta obilazili "Železaru". Iako su se pominjale "Junajted grupa" iz Luksemburga i britansko-austrijski fond "Vestvud". Potencijalni strateški partneri mogli bi da budu najveći i najznačajniji evropski i svetski proizvođači čelika. "Crveni oktobar" je deo ruskog giganta "Uralvagon zavod", i drži trećinu ruskog tržišta. Proizvodi 900 specijalnih vrsta čelika. "Esmark stil grupa" je vodeći američki proizvođač čeličnih ploča i jedan od najvećih svetskih prerađivača i distributera ravno valjanog čelika. "Mital stil", čiji je vlasnik iz Indije, važi za kralja čelika. Sa dva brata ima pet železara u svetu i drži 10 odsto svetskog tržišta čelika...
Vlada će pokrenuti postupak privatizacije smederevske "Železare". Premijer Aleksandar Vučić ističe da je rešavanje problema "Železare" prioritet, jer državu taj gubitaš mesečno košta osam miliona evra. RTS-u je u kabinetu premijera potvrđeno da od više zaiteresovanih investitora, tri kompanije su ozbiljni kandidati za preuzimanje Železare.
Zainteresovani partneri su poslednjih meseci više puta obilazili "Železaru". Iako su se pominjale "Junajted grupa" iz Luksemburga i britansko-austrijski fond "Vestvud". Potencijalni strateški partneri mogli bi da budu najveći i najznačajniji evropski i svetski proizvođači čelika.
"Crveni oktobar" je deo ruskog giganta "Uralvagon zavod", i drži trećinu ruskog tržišta. Proizvodi 900 specijalnih vrsta čelika.
"Esmark stil grupa" je vodeći američki proizvođač čeličnih ploča i jedan od najvećih svetskih prerađivača i distributera ravno valjanog čelika.
"Mital stil", čiji je vlasnik iz Indije, važi za kralja čelika. Sa dva brata ima pet železara u svetu i drži 10 odsto svetskog tržišta čelika.
Imajući u vidu svetsku tendenciju ukrupnjavanja tog posla stručnjaci ocenjuju da proizvodi naše čeličane mogu dobro da se plasiraju.
"Sa različitih aspekata sve tri su moglo bi se reći kredibilne, jer imaju svoju ekspanziju u poslovanju. Znači, to je najvažnija stvar. Ne kupuje niko gvođe i konstrukcije i jedan deo posla i tržišta što Železara "Smederevo" ima svoju tradiciju. Mada i to se isto ceni", navodi Nikola Majinski iz Odbora crne metalurgije PKS.
Majinski kaže da su kompanije zainteresovane "za taj proizvodni program koji Železara proizvodi, jer je on u svim njihovim planovima komplementaran sa njihovim postojećim programom. Znači mogu ga plasirati", potvrđuje Majinski.
Od dve visoke peći u Železari, radi jedna. U vreme "Ju- es Stila" godišnja proizvodnja bila je dva miliona tona čelika. A projektovani kapacitet od 2,2 miliona tona nikada nije postignut.
"Mi se zaista nadamo i to je cilj cele privatizacije, prvenstveno naći partnera, koji će uposliti sve radnike i praviti tih 2,2 miliona tona. Ali i da učestvuje ne samo sa jedan odsto u bruto domaćem proizvodu, nego što više", kaže Bojan Bojković, izvršni direktor Železare "Smederevo".
Od Železare ne živi samo Smederevo, već i okolina i brojni dobavljači i partneri. Radnici veruju da će Vlada ovoga puta naći dugoročno rešenje za čeličanu.
"Potrebno je da se što pre izađe iz ove situacije, jer mi smo u ovih poslednjih deset godina, naučili da radimo onako kako se to radi na zapadu. Mi znamo šta znači i privatni sektor i privatizacija i odnos prema radu. Mi tu nemamo nikakav problem samo nam nađite posao i radnici u Železari su spremni na sve", kaže Siniša Prelić iz Samostalnog sindikata "Železare".
U "Železari" radi nešto više od 5 000 radnika. Uz kontinuirani rad "Železare", očuvanje radnih mesta biće presudno za izbor investitora.
"Smatram da će Vlada izabrati onog kandidata koji ispuni da ne kažem najviše naših želja, ali najviše naših potreba", ističe Nikola Majinski iz Odbora crne metalurgije PKS.
Strateški partner za "Železaru" traži se od januara 2012. godine, kada je otišao "Ju- es Stil", a čeličana prešla u ruke države. Od tada su dva tendera propala.