U jednoj od najtežih poslovnih godina, “Vršački vinogradi”, nekada simbol uspešnosti privrede ovog regiona, trudili su se samo da prežive. Dugovi bivših vlasnika i dalje ih prate, a, kao i sve, pogodila ih je i ekonomska kriza, što je rezultiralo padom prodaje vina za bezmalo deset odsto. Pritom, u konstantnoj potrazi za izlazom iz krize, rukovodstvo kompanije je, uz pomoć opštine Vršac, pokušavalo da pronađe odgovarajućeg stranog poslovnog partnera, ali u 2010. godini u tome nisu uspeli. Zato su sada pokrenuli zajedničku inicijativu da ostanu u državnom vlasništvu. Naime, posle raskida loše privatizacije, u aprilu 2009. godine, “Vršački vinogradi” su se vratili pod okrilje države, a početkom prošle godine, Ministarstvo ekonomije odlučilo je da kompanija treba da ponovi privatizaciju metodom tendera. Imenovan je privatizacioni savetnik, dokumentacija je pripremljena, ali konkretnih ponuda nije bilo.
U jednoj od najtežih poslovnih godina, “Vršački vinogradi”, nekada simbol uspešnosti privrede ovog regiona, trudili su se samo da prežive.
Dugovi bivših vlasnika i dalje ih prate, a, kao i sve, pogodila ih je i ekonomska kriza, što je rezultiralo padom prodaje vina za bezmalo deset odsto. Pritom, u konstantnoj potrazi za izlazom iz krize, rukovodstvo kompanije je, uz pomoć opštine Vršac, pokušavalo da pronađe odgovarajućeg stranog poslovnog partnera, ali u 2010. godini u tome nisu uspeli. Zato su sada pokrenuli zajedničku inicijativu da ostanu u državnom vlasništvu.
Naime, posle raskida loše privatizacije, u aprilu 2009. godine, “Vršački vinogradi” su se vratili pod okrilje države, a početkom prošle godine, Ministarstvo ekonomije odlučilo je da kompanija treba da ponovi privatizaciju metodom tendera. Imenovan je privatizacioni savetnik, dokumentacija je pripremljena, ali konkretnih ponuda nije bilo.
- Naše proizvodne pogone i vinograde su protekle godine obilazili poslovni ljudi iz Rusije, Francuske, Italije, Španije, SAD, Austrije, Mađarske...
Međutim, zbog veličine podruma i vinograda, kao i krize u vinarskoj industriji u Evropi, niko nije dao ponudu - objašnjava Saša Vučković, direktor kompanije.
- Zato smo, zajedno sa opštinom Vršac, predložili konverziju svih naših obaveza prema državi u kapital firme, kao i dokapitalizaciju. Deo tih sredstava bismo iskoristili za obrtna sredstva, deo za minimalne investicije i deo za tehnološki višak. Mi radimo, održavamo kvalitet, ali za bolje rezultate potreban je novac.
Uprkos svim nedaćama, “Vršački vinogradi” su uspeli da održe plantaže, a berba je bila približno na višegodišnjem nivou.
- U vinogradima se uredno sprovode sve agrotehničke mere. Uspeli smo da nađemo sredstva za to, dok smo pad prodaje vina očekivali, jer je uvoz ovog pića veliki, a kupovna moć potrošača mala. Kriza je sve pritisla - ističe Vučković.
Direktor “Vinograda” je istakao da je ta kompanija, uprkos svim nedaćama, protekle godine, uspela da izveze četvrtinu proizvodnje.