Fabrika namještaja Konjuh iz Živinica oglašena je za još jednu prodaju imovine kroz stečajni postupak, koji se u ovoj fabrici vodi od septembra 2016. godine. U odnosu na prethodnu prodaju, na ovoj je cijena pojedinačnih cjelina smanjena za 5 posto. Najskuplja cjelina košta 22,1 milion KM, a čine je upravna zgrada fabrike, magacin, salon namještaja sa magacinom, te brojne druge građevine koje čine ukupnu proizvodnu cjelinu Konjuha. Druga cjelina košta oko 18 miliona KM i uglavnom se sastoji od zemljišta i od nekoliko montažnih građevina. Upravo u prodaji ove cjeline radnici vide izlaz, s obzirom na to da je na cijeloj njenoj površini Poreska uprava FBiH zasnovala hipoteku.
Fabrika namještaja Konjuh iz Živinica oglašena je za još jednu prodaju imovine kroz stečajni postupak, koji se u ovoj fabrici vodi od septembra 2016. godine. U odnosu na prethodnu prodaju, na ovoj je cijena pojedinačnih cjelina smanjena za 5 posto.
Cijepanje parcela
Najskuplja cjelina košta 22,1 milion KM, a čine je upravna zgrada fabrike, magacin, salon namještaja sa magacinom, te brojne druge građevine koje čine ukupnu proizvodnu cjelinu Konjuha.
Druga cjelina košta oko 18 miliona KM i uglavnom se sastoji od zemljišta i od nekoliko montažnih građevina. Upravo u prodaji ove cjeline radnici vide izlaz, s obzirom na to da je na cijeloj njenoj površini Poreska uprava FBiH zasnovala hipoteku.
- Ukoliko bismo prodali ovu cjelinu, svim radnicima bi bio uvezan radni staž. Međutim, niko ne želi da kupi ovoliko zemljišta, zbog čega smo mi tražili od Općine da nam dozvoli cijepanje parcela. Uprkos odlukama federalnih institucija, Općina to ne dozvoljava. A imamo već interesenata za kupovinu zemljišta, kazao nam je Mujo Gavranović, jedan od radnika Konjuha.
Osim ove dvije cjeline, prodaje se i autobaza, po cijeni od 850 hiljada KM, fabrika stolica po cijeni od 1,6 miliona KM, te radnički restoran po cijeni od 574 hiljade KM. Ukupna cijena svih nekretnina iznosi nešto više od 40 miliona KM.
Oživljavanje
Podsjećamo, pokretanje stečaja je zatražila Razvojna banka FBiH, koja je od Konjuha potraživala oko 110 hiljada KM na osnovu ranije podignutog dugoročnog kredita. Radnici su priželjkivali ovaj stečaj, nadajući se da će po uzoru na tuzlansku Ditu, naći kupca i oživiti fabriku.