Vlada Srbije spremna je da prihvati predlog privatizacionog savetnika za “Telekom” i na tenderu, koji bi trebalo da bude raspisan najkasnije prvih dana oktobra, ponudi 51 odsto svog udela u nacionalnom teleoperateru. Radna grupa pri Vladi, koju vodi državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Đoković, već je dobila izveštaj privatizacionog savetnika za “Telekom”, a u kome se navodi da ideja države da proda samo 40 odsto svog vlasništva u nacionalnom teleoperateru može dovesti do toga da se na poziv za prodaju ne jave ozbiljni igrači iz sveta telekomunikacija. Odnosno, da sa takvom ponudom Vlada ne može da ostvari realnu cenu za svoj paket deonica. Zato je predloženo da država odmah ponudi 51 odsto akcija “Telekoma Srbije” i to po ceni od 1,6 do 1,8 milijardi evra. Naime, procene privatizacionog savetnika ukazuju da je trenutna vrednost nacionalnog teleoperatera na tržištu više od tri milijarde evra. Zato i predlog Radne grupe ide u tom pravcu da se posluša savetnik i ponudi većinski paket. O tome je već postignuta načelna saglasnost, a na narednoj sednci Vlade bi se donela i zvanična odluka.
Vlada Srbije spremna je da prihvati predlog privatizacionog savetnika za “Telekom” i na tenderu, koji bi trebalo da bude raspisan najkasnije prvih dana oktobra, ponudi 51 odsto svog udela u nacionalnom teleoperateru - potvrđeno je u nedelju “Novostima” u Nemanjinoj 11.
Kako nam je rečeno, radna grupa pri Vladi, koju vodi državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Đoković, već je dobila izveštaj privatizacionog savetnika za “Telekom”, a u kome se navodi da ideja države da proda samo 40 odsto svog vlasništva u nacionalnom teleoperateru može dovesti do toga da se na poziv za prodaju ne jave ozbiljni igrači iz sveta telekomunikacija. Odnosno, da sa takvom ponudom Vlada ne može da ostvari realnu cenu za svoj paket deonica.
Zato je predloženo da država odmah ponudi 51 odsto akcija “Telekoma Srbije” i to po ceni od 1,6 do 1,8 milijardi evra - ističe izvor “Novosti” iz Vlade Srbije.
- Naime, procene privatizacionog savetnika ukazuju da je trenutna vrednost nacionalnog teleoperatera na tržištu više od tri milijarde evra. Zato i predlog Radne grupe ide u tom pravcu da se posluša savetnik i ponudi većinski paket. O tome je već postignuta načelna saglasnost, a na narednoj sednci Vlade bi se donela i zvanična odluka.
Atraktivnost “Telekoma Srbije” povećala bi se za grupu od pet-šest svetskih telekomunikacionih kuća, koje su izrazile svoje interesovanje za preuzimanje većinskog paketa našeg nacionalnog teleoperatera, ukoliko bi država uspela da ubedi grčki “OTE” da se obaveže da će u dogledno vreme prodati svoje učešće u “Telekomu” (sada iznosi 20 odsto) novom vlasniku većinskog paketa.
- Ukoliko se sa Grcima taj dogovor ne postigne, “Telekom Srbije” bi mogao ostati interesantan samo “Dojče telekomu”, koji je suvlasnik, sa oko 30 odsto, u grčkom operateru “OTE”. To, naime, daje prostor nemačkoj kompaniji da, kao neko ko bi svakako mogao da utiče na poslovne odluke “Telekoma”, nudi značajno nižu cene od realne.
Pre nekoliko meseci iz nemačkog teleoperatera moglo se čuti da je za 40 odsto učešća u “Telekomu” dovoljno izdvojiti oko 800 miliona evra.
- “OTE” danas, iako ima samo petinu u vlasništvu “Telekoma Srbija” ima značajnu moć uticaja na sve poslovne odluke ove firme. To im omogućava, za njih povoljan ugovor koji imaju sa srpskom državom o zajedničkom vlasništvu u srpskom teleoperateru - zaključuje izvor “Novosti” iz Vlade.
- Kroz dogovor sa Grcima o prodaji njihovih akcija u dogledno vreme omogućila ravnopravna trka za sve učesnike tendera.