Ovi banjski centri u Srbiji su na prodaju

Bez autora
Aug 16 2014

Na spisku Agencije za privatizaciju koja je danas oglasila prodaju 502 preduzeća u Srbiji našle su se i ustanove zdravstvene i socijalne zaštite među kojima su Specijalna bolnica Čigota, Ribarska banja, Merkur u Vrnjačkoj banji, Specijalna bolnica Zlatar. Javnim pozivom Agencije za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za privatizaciju preduzeća oglašena je i prodaja banje Žubor, Specijalne bolnice Gejzer, Mataruške i Bogutovačke banje, Specijalne bolnice Banja Koviljača i bolinice u Sokobanji. Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje je pre nekoliko meseci dobio pravosnažne sudske odluke kojima je potvrđeno vlasništvo tog fonda nad specijalnom bolnicom Žubor, Čigota, Merkur, Banja Koviljača, Zlatar i Sokobanja. Predstavnici Unije poslodavaca čiji su predstavnici članovi UO Fonda PIO ranije su ukazivali da bi reformom penzijsko-invalidskog sistema trebalo da bude obuhvaćeno i vraćanje imovine PIO fondu, među kojima su bolnice i banje, koje su izgrađene sredstvima Fonda...

Na spisku Agencije za privatizaciju koja je danas oglasila prodaju 502 preduzeća u Srbiji našle su se i ustanove zdravstvene i socijalne zaštite među kojima su Specijalna bolnica Čigota, Ribarska banja, Merkur u Vrnjačkoj banji, Specijalna bolnica Zlatar.

Javnim pozivom Agencije za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za privatizaciju preduzeća oglašena je i prodaja banje Žubor, Specijalne bolnice Gejzer, Mataruške i Bogutovačke banje, Specijalne bolnice Banja Koviljača i bolinice u Sokobanji.

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje je pre nekoliko meseci dobio pravosnažne sudske odluke kojima je potvrđeno vlasništvo tog fonda nad specijalnom bolnicom Žubor, Čigota, Merkur, Banja Koviljača, Zlatar i Sokobanja.

Predstavnici Unije poslodavaca čiji su predstavnici članovi UO Fonda PIO ranije su ukazivali da bi reformom penzijsko-invalidskog sistema trebalo da bude obuhvaćeno i vraćanje imovine PIO fondu, među kojima su bolnice i banje, koje su izgrađene sredstvima Fonda.

Takođe su ukazivali u više navrata da su strani investitori zainteresovani za ulaganje u banjske kapacitete u Srbiji.

Predlagali su da sve bude transparentno, odnosno da se prvo sredi dokumentacija oko vlasnistva i dozvola, izradi studija o mogućnostima i pozovu investitori da na terenu vide kakvo je stanje.

Iskustva Česke i Poljske pokazala su da je prihode banja moguće podići i do 40 puta, a predstavnici Unije poslodavaca, koji su deo Radne grupe za restrukturiranje PIO fonda predlagali su da se za banje osmisli neka vrsta strateškog partnerstva tako da ostanu u njihovom vlasnistvu, a da investitori dobiju profit.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik