Država se sprema za rasprodaju firmi u restrukturiranju. Do kraja godine kupcima će se ponuditi 66 preduzeća, a u prvom krugu ih je 26. Već na jesen čuće se još jedan poziv za „Rudnik“, „Fontanu“, „Vršačke vinograde“, „Minel transformatore“, „Lola sistem“, kraljevačku „Fabriku vagona“, „Nevenu“, „Betonjerku“... Biće to poslednja šansa da neko kupi nekadašnje gigante, ili makar njihovu imovinu. Onima koji se ne udome, definitivno slede stečaj i likvidacija. Vlada je nedavno, u sklopu reforme javnog sektora, usvojila akcioni plan za preduzeća u restrukturiranju. Agencija za privatizaciju je već izašla sa spiskom predstojećih prodaja. Ne postoji precizna dinamika za prodaju ovih preduzeća, ali će biti ponuđena u trećem kvartalu ove godine. U najvećem broju slučajeva u planu je prodaja imovine preduzeća i za većinu imovinskih paketa već postoji izvesna zainteresovanost investitora. Ozbiljnost interesovanja, međutim, videće se tek nakon objave javnog poziva.
Država se sprema za rasprodaju firmi u restrukturiranju. Do kraja godine kupcima će se ponuditi 66 preduzeća, a u prvom krugu ih je 26.
Već na jesen čuće se još jedan poziv za „Rudnik“, „Fontanu“, „Vršačke vinograde“, „Minel transformatore“, „Lola sistem“, kraljevačku „Fabriku vagona“, „Nevenu“, „Betonjerku“... Biće to poslednja šansa da neko kupi nekadašnje gigante, ili makar njihovu imovinu. Onima koji se ne udome, definitivno slede stečaj i likvidacija.
Vlada je nedavno, u sklopu reforme javnog sektora, usvojila akcioni plan za preduzeća u restrukturiranju. Agencija za privatizaciju je već izašla sa spiskom predstojećih prodaja.
- Ne postoji precizna dinamika za prodaju ovih preduzeća, ali će biti ponuđena u trećem kvartalu ove godine - kažu u Agenciji.
- U najvećem broju slučajeva u planu je prodaja imovine preduzeća i za većinu imovinskih paketa već postoji izvesna zainteresovanost investitora. Ozbiljnost interesovanja, međutim, videće se tek nakon objave javnog poziva.
Država od ovih firmi ne očekuje značajan priliv sredstava. Restrukturiranje se okončava, kako se čulo više puta, pre svega da bi se smanjilo budžetsko izdvajanje za ove firme. Zato će kupci imovinu moći da kupe i za trećinu procenjene vrednosti.
- Prva prodaja za imovinske pakete se sprovodi po početnoj ceni koja je puna vrednost procenjene tržišne vrednosti imovine - objašnjavaju u Agenciji za privatizaciju.
- Ukoliko je prvo javno nadmetanje neuspešno, započinje drugo sa početnom cenom od 51 odsto procenjene vrednosti.
Ukoliko je i ono neuspešno, odmah započinje treće po ceni od 30 odsto procenjene tržišne vrednosti imovine. Samo tržište će pokazati da li postoji zainteresovanost za kupovinu imovine i kolika cena može da se ostvari. Načelno, najveći broj ovih preduzeća ima izuzetno visok nivo obaveza i nije realno da će se od prodaje imovine ostvariti sredstva za namirenje svih dugova. Preduzeća čija imovina ne bude mogla da se proda, ili ukoliko deo imovine ostane neprodat, pokrenuće se stečaj odnosno likvidacija, a dugovi ostaju društvu.