Priprema se prodaja Energopetrola, Bosnalijeka i FDS-a

Bez autora
Jan 07 2014

Agencija za privatizaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2014. godini planira prodaju nekoliko preduzeća u kojima Federalna vlada ima manjinski vlasnički udio. Riječ je o Energopetrolu, Fabrici duhana Sarajevo, Bosnalijeku i Sarajevo-osiguranju, izjavio je Šuhret Fazlić, direktor APF-a. Pojasnio je da je riječ o Planu za privatizaciju, koji je usvojio Upravni odbor APF-a, ali još nije i Vlada FBiH. Prema tom planu, namjeravamo privatizirati i preduzeća gdje je udio vlasništva Vlade veći, Aluminiju, Energoinvestu i Željezari Zenica. Iako imamo određeni udio i u BH Telecomu, u ovogodišnjem planu nismo ovo preduzeće predložili za prodaju, kazao je Fazlić.

Priprema se prodaja Energopetrola, Bosnalijeka i FDS-aAgencija za privatizaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2014. godini planira prodaju nekoliko preduzeća u kojima Federalna vlada ima manjinski vlasnički udio...

- Riječ je o Energopetrolu, Fabrici duhana Sarajevo, Bosnalijeku i Sarajevo-osiguranju - izjavio je Šuhret Fazlić, direktor APF-a.

Pojasnio je da je riječ o Planu za privatizaciju, koji je usvojio Upravni odbor APF-a, ali još nije i Vlada FBiH.

- Prema tom planu, namjeravamo privatizirati i preduzeća gdje je udio vlasništva Vlade veći, Aluminiju, Energoinvestu i Željezari Zenica. Iako imamo određeni udio i u BH Telecomu, u ovogodišnjem planu nismo ovo preduzeće predložili za prodaju - kazao je Fazlić.  

Sudeći prema informaciji Agencije koju su pripremili za posljednju sjednicu Vlade, ponovo je aktuelizirana “mala privatizacija” u Federaciji. Krajnji rok za „malu privatizaciju“ je 25. novembar 2015. godine.

- Među prvim objektima kandidiranim za prodaju u maloj privatizaciji je KTK Visoko, a najvjerovatnije će i određene ekonomske cjeline Agrokomerca ići u prodaju - rekao je Fazlić.

U svakom slučaju, dodao je Fazlić, novac od prodaje u „maloj privatizaciji“ ide direktno preduzećima, odnosno za finansiranje poslovanja. Novac je namijenjen isključivo za plaćanje dugovanja dobavljačima, bankama, kao i za rješavanje statusa uposlenika tih preduzeća, za doprinose i uvezivanje radnog staža.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik