Prvobitni rok, određen u pozivu malim akcionarima "Jugoremedije" za davanje naloga radi deponovanja akcija u zajedničkom namenskom fondu Centralnog registra, produžen je do 1. decembra. Agencija za privatizaciju pozvala je 11. novembra male akcionare zrenjaninske "Jugoremedije" da se do 26. novembra opredele o pridruživanju zajedničkom prodajnom paketu sa državom, ali je prvobitno određeni rok za otvaranje računa pomeren iz tehničkih razloga. Rok je pomeren kako bi akcionari na raspolaganju imali još pet dana za izjašnjavanje - u Zrenjaninu i u drugim gradovima u Srbiji. U vlasništvu Akcijskog fonda je 31,95 odsto, dok Fondu penziono-invalidskog osiguranja pripada 9,96 odsto akcija. Većinski paket sa približno 56 odsto akcija, je u rukama više od 4.000 malih akcionara, dok se oko dva odsto akcija "piše" na 46 akcionara, koji su osnovali novu firmu "Luksol farmacija".
Prvobitni rok, određen u pozivu malim akcionarima "Jugoremedije" za davanje naloga radi deponovanja akcija u zajedničkom namenskom fondu Centralnog registra, produžen je do 1. decembra, izjavila je danas Tanjugu predsednica Upravnog odbora te fabrike lekova Nadica Margold.
Agencija za privatizaciju pozvala je 11. novembra male akcionare zrenjaninske "Jugoremedije" da se do 26. novembra opredele o pridruživanju zajedničkom prodajnom paketu sa državom, ali je prvobitno određeni rok za otvaranje računa pomeren iz tehničkih razloga.
Rok je pomeren kako bi akcionari na raspolaganju imali još pet dana za izjašnjavanje - u Zrenjaninu i u drugim gradovima u Srbiji.
U vlasništvu Akcijskog fonda je 31,95 odsto, dok Fondu penziono-invalidskog osiguranja pripada 9,96 odsto akcija .
Većinski paket sa približno 56 odsto akcija, je u rukama više od 4.000 malih akcionara, dok se oko dva odsto akcija "piše" na 46 akcionara, koji su osnovali novu firmu "Luksol farmacija", objasnila je Margold.
Agencija za privatizaciju poručila je malim akcionarima da je cilj da se postigne vrednost od najmanje 15 evra po akciji, a stručni konsultant za prodaju "Jugoremedije" Branko Pavlović na prošlonedeljnom skupu malih akcionara kazao je da potencijalni kupac treba da pripremi najmanje 55 miliona evra.
On je ocenio da je to realna cena, ali i upozorio da ne bi bilo dobro da dođe do drugog tenderskog kruga, koji bi, prema njegovom mišljenju, doneo znatno nižu cenu.
"Jugoremedija"je nastala je 1964. godine, kao plod zajedničkog ulaganja sa nemačkom farmaceutskom kućom "Hehst" , a privatizovana je septembra 2002. godine, na aukciji u Beogradu, kada je firma "Jaka 80" za oko 16 miliona evra kupila 41,93 odsto državnog kapitala .
Posle brojnih tužbi i protesta radnika-malih akcionara, zbog načina na koji je makedonska firma, iza koje je stajao Jovica Srefanović- Nini iz Niša, uvećala vlasništvo na 61 odsto kapitala, kupoprodajni ugovor je poništen na sudu.
Mali akcionari, na čelu sa Zdravkom Deurićem, preuzeli su marta 2007. godine upravljanje i vratili sedište "Jugoremedije" iz Niša u Zrenjanin.
Od tada traje traganje generalnog direktora Deurića za stateškim partnerom, a u međuvremenu su usledile obimne investicije, zaduženja fabrike i početak gradnje - "Luksol farmacije", pogona za proizvodnju penicilinskih preparata i ampula, u vlasništvu 46 izdvojenih malih akcionara u posebno firmu, a nadomak "Jugoremedije".