Slovenska vlada ovih se dana trudi uvjeriti strane investitore da aktualna politička kriza zbog ostavke vlade i predstojećih prijevremenih izbora neće zaustaviti postupke privatizacije, što je u srijedu potvrdio i državni fond zadužen za privatizaciju. Svi postupci prodaje državnih udjela u tvrtkama čiju je privatizaciju parlament odobrio teku u skladu s terminskim planom, objavio je u srijedu državni fond SOD koji postupke vodi dok ih u cijelosti ne preuzme Slovenski državni holding (SDH). Projekti o kojima je parlament već odlučio mogu se nastaviti, rekao je u srijedu na poduzetničkom forumu ministar gospodarstva Metod Dragonja, podsjetivši da je parlament lani odobrio prodaju državnih udjela u 15 tvrtki, među njima i u Telekomu Slovenije, te da su tri državna udjela u nekim poduzećima već prodana stranim investitorima.
Slovenska vlada ovih se dana trudi uvjeriti strane investitore da aktualna politička kriza zbog ostavke vlade i predstojećih prijevremenih izbora neće zaustaviti postupke privatizacije, što je u srijedu potvrdio i državni fond zadužen za privatizaciju.
"Svi postupci prodaje državnih udjela u tvrtkama čiju je privatizaciju parlament odobrio teku u skladu s terminskim planom", objavio je u srijedu državni fond SOD koji postupke vodi dok ih u cijelosti ne preuzme Slovenski državni holding (SDH).
"Projekti o kojima je parlament već odlučio mogu se nastaviti", rekao je u srijedu na poduzetničkom forumu ministar gospodarstva Metod Dragonja, podsjetivši da je parlament lani odobrio prodaju državnih udjela u 15 tvrtki, među njima i u Telekomu Slovenije, te da su tri državna udjela u nekim poduzećima već prodana stranim investitorima.
U skladu sa zakonom o Slovenskom državnom holdingu (SDH), koji je stupio na snagu krajem travnja, parlament bi uskoro trebao odlučivati o novom krugu privatizacije i razvrstavanju vlasničkih udjela države na strateška, koja se neće prodavati i nestrateška, koja će se ponuditi potencijalnim kupcima.
Za dovršetak već započetih postupaka privatizacije "postoje pravne osnove i realne mogućnosti", rekao je Dragonja, dodajući da uvijek postoji mogućnost da netko te postupke zaustavi, ali da sva ovlaštenja ubuduće ima državni holding SDH pa politička neizvjesnost vezana uz krizu vlade na to ne bi trebala utjecati.
Premijerka Alenka Bratušek zadnjih je dana isticala u više navrata da će se, unatoč tome što njena vlada nakon ostavke obavlja samo tekuće poslove, reforme, uključujući i privatizaciju, nastaviti.
Prema njenim ranijim izjavama, prodaja vlasničkih udjela u svih 15 poduzeća, što je parlament već odobrio, trebala bi se većinom završiti do kraja ove godine.
Političke stranke o tempu privatizacije imaju različita mišljenja i to je vjerojatno jedna od tema koja će biti prisutna u predizbornoj kampanji pred izbore, za koje još uvijek nije jasno hoće li biti još prije ljetnih odmora ili tek na jesen.