Hotel „Zlatna truba“ u Guči, otvoren tačno pre 30 godina u trubačkoj prestonici sveta, uskoro će se pojaviti u oglasima o prodaji. Zatvoren je još februara ove godine kad je preduzeće „Evroturs“, koje gazduje ovim zdanjem, palo u stečaj, a prošle sedmice protekao je i rok da se poveriocima podnese plan za reorganizaciju. Po zakonskom redosledu to znači da preduzeće, i hotel s njim, ide u bankrotstvo. „Zlatnu trubu“ će, ipak, privremeno otvoriti u vreme 51. Sabora trubača, od 8. do 14. avgusta. Tih dana hotel će da bude izdat u zakup, najverovatnije uz posredstvo opštine Lučani, jer ne mogu dozvoliti da vrata budu zatvorena tokom najvećeg narodnog skupa u Srbiji. Takođe, radiće i 10. jula, kad se u Guči snima televizijska emisija „Žikina šarenica“. U Privrednom sudu u Čačku još nije održano poverilačko ročište, ali to je već postupak koji ide svojim tokom.
Hotel „Zlatna truba“ u Guči, otvoren tačno pre 30 godina u trubačkoj prestonici sveta, uskoro će se pojaviti u oglasima o prodaji.
Zatvoren je još februara ove godine kad je preduzeće „Evroturs“, koje gazduje ovim zdanjem, palo u stečaj, a prošle sedmice protekao je i rok da se poveriocima podnese plan za reorganizaciju. Po zakonskom redosledu to znači da preduzeće, i hotel s njim, ide u bankrotstvo.
– „Zlatnu trubu“ ćemo, ipak, privremeno otvoriti u vreme 51. Sabora trubača, od 8. do 14. avgusta. Tih dana hotel će da bude izdat u zakup, najverovatnije uz posredstvo opštine Lučani, jer ne možemo dozvoliti da vrata budu zatvorena tokom najvećeg narodnog skupa u Srbiji. Takođe, radiće i 10. jula, kad se u Guči snima televizijska emisija „Žikina šarenica“ – kaže za „Politiku“ Milutin Obradović, stečajni upravnik „Evrotursa“.
U Privrednom sudu u Čačku još nije održano poverilačko ročište, ali to je već postupak koji ide svojim tokom. Kad se već dođe do te tačke pojavljuje se neizbežno pitanje: zbog čega je zatvoreno ovo zdanje na glasu, povremeno stecište princeza, predsednika država, domaćih i svetskih muzičara i boema?
Hotel je sagrađen po projektu Mihaila Mitrovića i otvoren 1981. godine ponudivši 103 ležaja „B“ kategorije. Međutim, već posle deset godina rada, kad su počeli ratovi, dospeo je pred zatvaranje. Rešenje je pronađeno krajem 1991. godine u privatizaciji po zakonu usvojenom u vreme vlade Ante Markovića. Stvoreno je mešovito društvo u kojem je UTP „Dragačevo“, kao dotadašnji vlasnik, zadržalo 36 odsto kapitala, dok je ostatak bio u posedu beogradskog privrednika Bobana Mladenovića i njegovih saradnika, koji su uložili kapital u obnovu hotela.
Sredinom devedesetih, kad je u Srbiji obavljena kategorizacija hotela, „Zlatna truba“ je među prvima dobila rang od tri zvezdice, zajedno sa hotelima „Grand“ u Valjevu i na Kopaoniku, i beogradskim hotelima „Moskva“ i „Balkan“. Saborski gosti borave u „Zlatnoj trubi“ tokom avgusta pa odu, ali je hotel ostalih meseci bio domaćin brojnim sportskim ekipama koje su se pripremale u Guči, pa je poslovao sa zaradom. Od početka ovog veka, međutim, sportski posetioci su se znatno proredili, a i varošica je stalno beležila smanjenje broja stanovnika i zaposlenih, pa je i hotelski prihod sasvim utanjio, što je vodilo u stečaj.
„Zlatna truba“, inače, podignuta je na mestu gde je od 1932. bila kafana „Orijent“ sa pomoćnim zgradama. Vlasnik te krčme bio je meštanin i šaljivdžija Dobrosav Protić, naredivši da se na zidovima „Orijenta“ ispišu sledeće poruke: „Ko pije, umreće – ko ne pije, i pre će“ i „Čija li je – čija biti neće“. Međutim, krčmar je ubrzo bankrotirao pa je Dragačevska poljoprivredna banka 1936. godine kafanu dala u zakup Sredoju Protiću.
Zanimljivo je da je „Zlatna truba“ 2009. godine opremila helidrom za noćne letove, što je retkost za naše hotele.