Danas zakazana vanredna aukcija za prodaju manjinskog udjela Vlade FBiH u "Bosnalijeku" po cijeni dionica od 15,50 KM nije realizovana jer nije bilo zainteresovanih kupaca. Podsjećamo, u posljednjih 12 mjeseci, prema podacima dostupnim na Sarajevskoj berzi, cijene dionica "Bosnalijeka" kretale su se od 9,51 KM pa do 17 KM. Vlada FBiH ima drugi najveći udio u "Bosnalijeku" nakon firme Haden SA iz Luksemburga i on se kreće od 19,25 posto. Podsjetimo kako prodaja 45 posto udjela "Sarajevo-osiguranja" i snižene cijene nije uspjela. Uskoro se očekuje i prodaja oko 40 posto državnog udjela u FDS također putem berze sa početnom cijenom dionice od 83,50 KM.
Danas zakazana vanredna aukcija za prodaju manjinskog udjela Vlade FBiH u "Bosnalijeku" po cijeni dionica od 15,50 KM nije realizovana jer nije bilo zainteresovanih kupaca.
Podsjećamo, u posljednjih 12 mjeseci, prema podacima dostupnim na Sarajevskoj berzi, cijene dionica "Bosnalijeka" kretale su se od 9,51 KM pa do 17 KM.
Vlada FBiH ima drugi najveći udio u "Bosnalijeku" nakon firme Haden SA iz Luksemburga i on se kreće od 19,25 posto. Podsjetimo kako prodaja 45 posto udjela "Sarajevo-osiguranja" i snižene cijene nije uspjela.
Uskoro se očekuje i prodaja oko 40 posto državnog udjela u FDS također putem berze sa početnom cijenom dionice od 83,50 KM. Plan prodaje sačinjen je prema Akcionom planu Reformske agende, a prodajom državnog kapitala u navedena tri preduzeća Vlada Federacije želi inkasirati oko 81,3 miliona maraka.
Novac od prodaje kapitala u ove tri firme kako je ranije najavljeno trebao bi biti utrošen za infrastrukturne projekte, za smještaj Vladinih institucija, ali i za uplatu neizmirenih obaveza prema PIO/MIO.