Raskidi privatizacije bili dobra odluka

Bez autora
May 08 2013

"Putnik", Azotara Pančevo, "Ikarbus", BIP i "Želvoz" preduzeća su zbog čijih se raskinutih privatizacionih ugovora Agencija za privatizaciju spori sa kupcima iz inostranstva. Ukupna vrednost predmeta ovih arbitražnih sporova je oko 200 miliona evra, od kojih je potraživanje Agencije za privatizaciju prema bivšim kupcima iznosilo oko 97 miliona, a bivših kupaca prema Agenciji oko 103 miliona evra. Od deset arbitražnih sporova, osam je pravosnažno okončano, dok su dva još u toku. Kada je reč o okončanim sporovima, u šest su usvojeni zahtevi Agencije za privatizaciju u ukupnom iznosu od oko 25 miliona evra, dok su u dva arbitražna spora usvojeni zahtevi suprotne strane u ukupnom iznosu od oko devet miliona evra. Činjenica je da su strane kompanije, od zahtevanih 103 miliona evra, sudski dobile pravo na svega devet miliona, odnosno 8,74 odsto. Uspešnu "odbranu" od čak 91 odsto zahteva suprotne strane, u Agenciji za privatizaciju smatraju potvrdom ispravnog rada.

Raskidi privatizacije bili dobra odluka"Putnik", Azotara Pančevo, "Ikarbus", BIP i "Želvoz" preduzeća su zbog čijih se raskinutih privatizacionih ugovora Agencija za privatizaciju spori sa kupcima iz inostranstva.

- Ukupna vrednost predmeta ovih arbitražnih sporova je oko 200 miliona evra, od kojih je potraživanje Agencije za privatizaciju prema bivšim kupcima iznosilo oko 97 miliona, a bivših kupaca prema Agenciji oko 103 miliona evra - rečeno je "Novostima" u Agenciji za privatizaciju.

- Od deset arbitražnih sporova, osam je pravosnažno okončano, dok su dva još u toku.

Kada je reč o okončanim sporovima, u šest su usvojeni zahtevi Agencije za privatizaciju u ukupnom iznosu od oko 25 miliona evra, dok su u dva arbitražna spora usvojeni zahtevi suprotne strane u ukupnom iznosu od oko devet miliona evra.

Činjenica je da su strane kompanije, od zahtevanih 103 miliona evra, sudski dobile pravo na svega devet miliona, odnosno 8,74 odsto. Uspešnu "odbranu" od čak 91 odsto zahteva suprotne strane, u Agenciji za privatizaciju smatraju potvrdom ispravnog rada.

- Ta statistika potvrđuje ispravno postupanje Agencije za privatizaciju, naročito u delu koji se odnosi na kontrolisanje obaveza preuzetih kupoprodajnim ugovorima - ističu naši sagovornici.

Kupci

Na "suprotnoj strani" od Agencije za privatizaciju u ovim sporovima bili su: "Univorld holdings" iz SAD zbog privatizacije "Putnika", zatim domaći "Univerzal holding", "ARVI" i "Saniteks" iz Litvanije za Azotaru. Tu su i ruska VRB banka i "Avtodetal servis" zbog raskinute privatizacije "Ikarbusa", zatim "AB Alita" iz Litvanije i "Junajtid nordik beveridž" iz Švedske zbog Beogradske industrije piva. Državna agencija sporila se i sa rumunskim "Remarom" i "Grampetom" zbog "Želvoza".

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik