Strane kompanije najozbiljniji kandidati za kupovinu Fabrike duhana Sarajevo

Bez autora
Aug 14 2016

Do prodaje dionica Fabrika duhana Sarajevo na berzi ostalo je dvadesetak dana. I Vlada FBiH i menadžment firme očekuju uspješnu prodaju kako bi dobit usmjerili u bužetske rupe. Najozbiljniji pretendenti za kupovinu fabrike su strane kompanije, kazao je direktor Fabrike duhana Sarajavo. Dodaje da je od Vlade dobio potvrdu o zadržavanju proizvodnje i nakon prodaje. Naša prva i jedina želja je da ova fabrika opstane i nastavi rad, uspješno kao i do sada, a privatna je stvar svakog dioničara šta će raditi sa svojim dionicama, kaže FDS-ov direktor Edin Mulahasanović. Bivši dioničar i najglasniji protivnik prodaje FDS-a Halil Čengić tvrdi da Fabrika duhana ima akumuliranu dobit od 52 miliona.

Strane kompanije najozbiljniji kandidati za kupovinu Fabrike duhana SarajevoDo prodaje dionica Fabrika duhana Sarajevo na berzi ostalo je dvadesetak dana. I Vlada FBiH i menadžment firme očekuju uspješnu prodaju kako bi dobit usmjerili u bužetske rupe.

Najozbiljniji pretendenti za kupovinu fabrike su strane kompanije, kazao je direktor Fabrike duhana Sarajavo. Dodaje da je od Vlade dobio potvrdu o zadržavanju proizvodnje i nakon prodaje.

- Naša prva i jedina želja je da ova fabrika opstane i nastavi rad, uspješno kao i do sada, a privatna je stvar svakog dioničara šta će raditi sa svojim dionicama, kaže FDS-ov direktor Edin Mulahasanović.

Bivši dioničar i najglasniji protivnik prodaje FDS-a Halil Čengić tvrdi da Fabrika duhana ima akumuliranu dobit od 52 miliona.

- Dioničari su mogli podijeliti 52 miliona neraspoređene dobiti i oko 20 miliona iz rezervi većih od obaveznih. To nikad nisu uradili jer je bila takva volja najvećeg dioničara, a to je Vlada, ističe on.

Direktor FDS-a odlučno odbacuje Čengićeve tvrdnje i kaže da firma nema akumuliranu dobit potkepljujući to dokumentacijom.

- On nije bio dioničar u to vrijeme, ne zna šta se dešavalo i ne zna čitati bilanse, kaže Mulahasanović.

Vlada FBiH prodajom udjela u FDS-u, Sarajevo-osiguranju i Bosnalijeku namjerava prikupiti oko 90 miliona KM.

- Moram istaći vrlo korektnu ulogu premijera Fadila Novalića, koji je insistirao da budući kupac, u saradnji s malim dioničarima, nastavi djelatnost - i to je bio jedan od uvjeta, navodi Mulahasanović.

U federalnoj Agenciji za privatizaciju ističu da je to bolje rješenje od zaduživanja u bankama.

- Ukoliko Vlada uzima kredite, da ona pravi konkurenciju u privrednim subjektima koji se zadužuju kod komercijalnih banaka, onda će se vidjeti drugi parametri - da je sasvim logično da se u ovom momentu izvrši privatizacija», smatra Amer Bekrić, direktor Agencije za privatizaciju FBiH.

Makroekonomski stručnjaci, pak, smatraju da tu nema logike i da je bolje zaduženje nego prodaja. Poručuju da je riječ o veoma upitnoj privatizaciji.

- Boje se zadužiti nego prodati nešto što u budućnosti može donositi novčane tokove - i budućim Vladama i građanima pomoći budućem finansiranju socijalnih davanja, kaže profesorica makroekonomije Adisa Omerbegović-Arapović

Ona se ne slaže sa odlukom Vlade FBiH da se firma prodaje putem berze jer to otvara prostor za poslovanje bez kontrole, a pitanje je i šta će se desiti sa radnicima.

Vanredna aukcija zakazana je za 1. septembar ove godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik