Najveća svjetska kompanija za trgovanje rudama, sirovinama i drugom robom „Glencore“, sa sjedištem u Švicarskoj, želi postati strateški partner mostarskog „Aluminija“ kojem zbog enormnih dugovanja prijeti stečaj. Riječ je o kompaniji u čijem vlasničkom udjelu učestvuju i Britanci i koja ima više od 150 milijardi dolara godišnjih prihoda i više od 150.000 zaposlenih širom svijeta. Ova firma ima i vlasničku povezanost s jednim od velikih brodarskih prijevoznika, kompanijom „SvissMarine“. Upravo se ova firma posljednjih dana spominje kao ozbiljan kupac „Aluminija“, posrnulog mostarskog giganta koji grca u višemilionskim dugovanjima i jedini izlaz mu je da bude privatiziran.
Najveća svjetska kompanija za trgovanje rudama, sirovinama i drugom robom „Glencore“, sa sjedištem u Švicarskoj, želi postati strateški partner mostarskog „Aluminija“ kojem zbog enormnih dugovanja prijeti stečaj, ekskluzivno saznaje „Dnevni avaz“.
Šta kažu revizori
Riječ je o kompaniji u čijem vlasničkom udjelu učestvuju i Britanci i koja ima više od 150 milijardi dolara godišnjih prihoda i više od 150.000 zaposlenih širom svijeta. Ova firma ima i vlasničku povezanost s jednim od velikih brodarskih prijevoznika, kompanijom „SvissMarine“.
Upravo se ova firma, kako saznajemo iz izvora bliskih Vladi FBiH, posljednjih dana spominje kao ozbiljan kupac „Aluminija“, posrnulog mostarskog giganta koji grca u višemilionskim dugovanjima i jedini izlaz mu je da bude privatiziran.
O tome će biti govora i na sutrašnjem sastanku u Mostaru, na kojem će biti prezentirani efekti finansijske konsolidacije, ali i izvještaj nezavisnog revizora koji nije nimalo optimističan.
Kompanija „Glencore“, s kojom „Aluminij“ već posluje godinama na način da dobavlja glinicu, a kupuje aluminij, želi sada saslušati poteze većinskog vlasnika ove kompanije, a to su mali dioničari i Vlada Republike Hrvatske, koji imaju ukupno 54 posto udjela.
Vlada Federacije ima udjel u ovoj firmi od 44 posto i nema pravo odlučivanja, niti većinskog upravljanja kompanijom.
Dug prema EPHZHB
No, i pored toga, prema podacima „Avaza“, Federalna vlada je u posljednje dvije godine uplatila „Aluminiju“ 3,2 miliona maraka za uplatu doprinosa PIO/MIO, nabavku električne energije, ali i za potrebe revizije.
Upravo zbog dugova prema „Elektroprivredi HZHB“ za isporuku električne energije, ova firma najavila je da će od danas prekinuti sa snabdijevanjem strujom.
Jedan od ponuđača i širokobriješki „Feal“
Kako saznajemo, mnogi partneri koji žele kupiti „Aluminij“ traže da im Vlada FBiH ponudi cijenu o nabavci struje po 30 eura po megavat-satu, što je neprihvatljivo s obzirom na otvoreno tržište električnom energijom i slobodno formiranje cijena. Jedan od potencijalnih kupaca je i „Feal“ Široki Brijeg.
Dugovi