U postupku privatizacije 86 privrednih subjekata

Bez autora
Feb 26 2019

Državni sekretar Ministarstva privrede Dragan Grgurević izjavio je danas da je trenutno u postupku privatizacije 86 privrednih subjekata, među kojima su, FAP Priboj, Petrohemija, Jumko, Trajal, Politika AD. Grgurević napominje da su u postupku privatizacije i Ikarbus, Industrija kablova, kao i Resavica, za koju se trenutno radi plan finansijske konsolidacije i reorganizacije. Pre četiri, pet godina, u postupku privatizacije bilo je, kaže Grgurević, oko 550 preduzeća. To pokazuje da su Ministarstvo privrede i Sektor za privatizaciju i stečaj uradili veliki posao, a u svemu tome su, naravno, učestvovali i drugi predstavnici države, kao i Vlada Srbije, rekao je Grgurević.

U postupku privatizacije 86 privrednih subjekataDržavni sekretar Ministarstva privrede Dragan Grgurević izjavio je danas da je trenutno u postupku privatizacije 86 privrednih subjekata, među kojima su, FAP Priboj, Petrohemija, Jumko, Trajal, Politika AD.

Grgurević napominje da su u postupku privatizacije i Ikarbus, Industrija kablova, kao i Resavica, za koju se trenutno radi plan finansijske konsolidacije i reorganizacije.

Pre četiri, pet godina, u postupku privatizacije bilo je, kaže Grgurević, oko 550 preduzeća.

"To pokazuje da su Ministarstvo privrede i Sektor za privatizaciju i stečaj uradili veliki posao, a u svemu tome su, naravno, učestvovali i drugi predstavnici države, kao i Vlada Srbije", rekao je Grgurević za Tanjug posle sednice Odbora za privredu Skupštine Srbije čiji su članovi danas usvojili izveštaj o radu tog Ministarstva.

Dostavili smo kvartalne izveštaje, od aprila do decembra 2018.godine, navodi Grgurević i ističe da je u tom periodu izvršena prodaja Galenike, RTB Bor-a i PKB-a.

Pored toga, redovno smo u tom periodu sprovodili program podrške malim i srednjim preduzećima, a lokalnim samoupravama kojima je "stari problem" nedostatak projekata pomagali da se projekti urade i kasnije realizuju.

Nadležni odbor za privredu usvojio je danas izveštaj i o radu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija za drugi, treći i četvrti kvartal 2018. godine, a državni sekretar Stevan Nikčević ukazuje na važnost održanog Sajma u Šangaju u novembru prošle godine na kojima su učestvovali srpski privrednici.

"Na šangajskom sajmu bio je prisutan značajan broj srpskih kompanija. Očekujem da počnu da dolaze dobre vesti sa kineskog tržišta i da se proširi asortiman proizvoda koji će se plasirati", rekao je Nikčević za Tanjug.

Kinezi su, kaže, zainteresovani za određene poljoprivredne prerađevine i artikle, ali i za vino.

Ističe da su takve vesti dobre, budući da Srbija ima problem oko prelaska robe na teritoriju KiM zbog uvedenih taksi.

"Mi dalje moramo raditi na unapređenju i disperziji izvoza naših proizvoda, kako agrarnih tako i industrijskih roba i zato je to vrlo značajan momenat za nas", rekao je Nikčević.

Ukazao je da je problem sa taksama od 30 odsto na voće i povrće iz centralne Srbije na KiM bio rešen, ali je međutim, stigla taksa od 100 odsto, tako da se problem prebacio na politički teren.

Nikčević je rekao da je Nacionalno koordinaciono telo za olakšanje trgovine uspelo da prebrodi brojne barijere koje su postojale u trgovini sa susednim zemljama iz CEFTA kruga, i to kroz priznavanje sertifikata, licenciranih laboratorija između Srbije i BiH, odnosno Srbije i Severne Makedonije.

"Poznato je da je u tim zemljama Srbija tradicionalno većinski izvoznik tako da smo zainteresovani za olakšavanje trgovine i povećanje izvoza", rekao je Nikčević.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik