Ugovor o prodaji bjelopoljskog preduzeća Jekon kompaniji Mesopromet iz Bijelog Polja nije ispoštovan, što potvrđuje činjenica o nezapošljavanju bivših radnika, kao i o nedovoljnim ulaganjima. Kupoprodajnim ugovorom, koji je potpisan 2008. godine, predstavnici Mesoprometa obavezali da će u narednih pet godina u Jekon uložiti 2,2 miliona eura i zaposliti 70 radnika. S obzirom da u novembru ističe petogodišnji ugovor, radnici i akcionari Jekona žele da upoznaju javnost i državne institucije da ništa od ugovorenog nije realizovalo. Novi vlasnik nije zaposlio nijednog radnika Jekona, što potvrđuje i revizija u kojoj se navodi da u preduzeću postoji samo jedan stalno zaposleni.
Ugovor o prodaji bjelopoljskog preduzeća Jekon kompaniji Mesopromet iz Bijelog Polja nije ispoštovan, što potvrđuje činjenica o nezapošljavanju bivših radnika, kao i o nedovoljnim ulaganjima, saopštili su njihovi i predstavnici manjinskih akcionara firme.
Oni su kazali da su se kupoprodajnim ugovorom, koji je potpisan 2008. godine, predstavnici Mesoprometa obavezali da će u narednih pet godina u Jekon uložiti 2,2 miliona eura i zaposliti 70 radnika.
„S obzirom da u novembru ističe petogodišnji ugovor, želimo da upoznamo javnost i državne institucije da ništa od ugovorenog nije realizovalo“, poručili su radnici i akcionari Jekona.
Oni su dodali da novi vlasnik nije zaposlio nijednog radnika Jekona, što potvrđuje i revizija u kojoj se navodi da u preduzeću postoji samo jedan stalno zaposleni, izvršni direktor Safet Franca.
Radnici Jekona tražili su od menadžmenta preduzeća da im objasne šta se desilo sa obećanjima o zapošljavanju, kao i proizvodnji odjeće.
„U početku su obećavali preko tri hiljade komada odjeće. Šta se desilo sa mašinama za šivenje, zbog čega su prenijete u Pljevlja“, pitali su ranici.
Oni tvrde da firma nema nijedan pogon, kao ni svoj objekat, o čemu namjeravaju da obavijeste i Osnovno tužilaštvo.
„Da li smo fabriku stvarali da bi je sada nezakonito izdavali pojedinim bankama, otvarali kafane u njoj ili nezakonito izdavali druge objekte“, pitali su radnici Jekona.
Oni su od predstavnike Zavoda za zapošljavanje i fonda za razvoj i penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) tražili da saopšte da li je kupac Jekona dostavio bankarske garancije za ispunjavanje investicionog programa za prethodne četiri godine, s obzirom da je prema reviziji do sada investirano samo 20 odsto od ugovorenog.