Upravni odbor Beogradske autobuske stanice (BAS) ocenio je neprihvatljivim ponude za preuzimanje akcija tog preduzeća, koje su tokom prošle sedmice uputile trgovačka firma "Kruna-komerc" iz Beograda i investiocioni fond "Proinvestments" iz Slovenije. Ponuđač, kako kažu u BAS-u, nema nikakva iskustva u poslu kojim se bavi BAS, a ponuđene cene za akcije oba ponuđača niže od njihovih knjigovodstvenih vrednosti. Cena ponuđača "Kruna - komerc" od 1.000 dinara po akciji, po mišljenju UO BAS-a niža je za 32 odsto od knjigovodstvene vrednosti, dok je cena "Proinvestmenta" od 770 dinara po hartiji, niža za 47,6 odsto. Država je vlasnik 40 odsto akcija BAS-a a ostale akcije su u vlasništvu manjinskih akcionara, uglavnom sadašnjih i bivših radnika BAS-a. "Kruna-komerc" je najveći manjinski akcionar BAS-a sa udelom od 0,6 odsto, odnosno 1.770 akcija. Ta kompanija se bavi unutrašnjom i spoljnom trgovinom i spremna je da preuzme najmanje 34 odsto akcija BAS-a, odnosno maksimalno 99,43 odsto ukupnog broja deonica.
Upravni odbor Beogradske autobuske stanice (BAS) ocenio je neprihvatljivim ponude za preuzimanje akcija tog preduzeća, koje su tokom prošle sedmice uputile trgovačka firma "Kruna-komerc" iz Beograda i investiocioni fond "Proinvestments" iz Slovenije.
Ponuđač, kako kažu u BAS-u, nema nikakva iskustva u poslu kojim se bavi BAS, a ponuđene cene za akcije oba ponuđača niže od njihovih knjigovodstvenih vrednosti.
Cena ponuđača "Kruna - komerc" od 1.000 dinara po akciji, po mišljenju UO BAS-a niža je za 32 odsto od knjigovodstvene vrednosti, dok je cena "Proinvestmenta" od 770 dinara po hartiji, niža za 47,6 odsto.
Država je vlasnik 40 odsto akcija BAS-a a ostale akcije su u vlasništvu manjinskih akcionara, uglavnom sadašnjih i bivših radnika BAS-a.
"Kruna-komerc" je najveći manjinski akcionar BAS-a sa udelom od 0,6 odsto, odnosno 1.770 akcija. Ta kompanija se bavi unutrašnjom i spoljnom trgovinom i spremna je da preuzme najmanje 34 odsto akcija BAS-a, odnosno maksimalno 99,43 odsto ukupnog broja deonica.
"Proinvestments" namerava da stekne minimum 40,31 odsto akcija sa pravom glasa, a maksimalno 100 odsto deonica BAS-a, odnosno 311.187 akcija, koliko ih je emitovano na Berzi.
Za Upravni odbor BAS-a neprihvatljiva je i ponuda koju je dala banjalučka kompanija Damjan, koja je ponudila 760 dinar za jednu akciju.
Sve tri ponude su otvorene do 7. februara.
Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Nebojša Ćirić je rekao da država neće prodati svoj paket akcija u BAS-u ni jednom ponuđaču i da je najbolje rešenje za BAS da ga preuzme Grad Beograd.
Čelnici Beograda potvrdili su zainteresovanost za preuzimanje BAS-a koji je u 2009. godini imao prihod veći od milijardu dinara i neto dobit od 1,3 miliona.
BAS je akcionarsko društvo sa 311.187 izdatih akcija, a prema podacima iz Centralnog registra, najveći broj akcija ima Akcionarski fond - 30,31 odsto, slede PIO fond sa 10 odsto akcija, "Kruna komerc" - 0,56 odsto i "Libertas Ivanjica" - 0,49 odsto akcija BAS-a, dok su preostali akcionari uglavnom fizička lica.
Akcijama BAS-a na Beogradskoj berzi se trguje od maja 2007. godine.
Cena te vlasničke hartija je počela ra raste posle objavljivanja ponuda za preuzimanje i trenutno je 1.382 dinara. Najviša cena akcije BAS-a bila je 3.005 dinara, a najniža 630 dinara.