Uskoro novi vlasnici: Počinje prodaja banja

Bez autora
Dec 24 2017

PIO fond će svoju imovinu u srpskim banjama ustupiti državi da bi one mogle da se privatizuju, a prva transakcija po tom modelu uskoro će biti primenjena kod prodaje Kuršumlijske Banje. Zainteresovani kupac za njenih nekada prestižnih 17.000 kvadrata, a danas je ruina, jeste “Planinka” a.d. Pregovori su u završnoj fazi pa bi oni do kraja godine mogli da postanu i novi vlasnici. Tako će se iz imovinsko-pravnog lavirinta, koji traje više od deceniju, najzad izaći, iako je sud doneo pravosnažna rešenja, kojima je potvrdio da su objekti u banjama i banjskim lečilištima u vlasništvu penzionera a ne države. Naime, PIO fond je pokrenuo 27 sudskih sporova, kako bi dokazao da je upravo on, a ne Vlada Srbije vlasnik ovih lečilišta, zbog čega do sada nije moglo da se krene u njihovu privatizaciju.

Uskoro novi vlasnici: Počinje prodaja banjaPIO fond će svoju imovinu u srpskim banjama ustupiti državi da bi one mogle da se privatizuju, a prva transakcija po tom modelu uskoro će biti primenjena kod prodaje Kuršumlijske Banje, saznaje “Blic”.

Zainteresovani kupac za njenih nekada prestižnih 17.000 kvadrata, a danas je ruina, jeste “Planinka” a.d. Pregovori su u završnoj fazi pa bi oni do kraja godine mogli da postanu i novi vlasnici.

Tako će se iz imovinsko-pravnog lavirinta, koji traje više od deceniju, najzad izaći, iako je sud doneo pravosnažna rešenja, kojima je potvrdio da su objekti u banjama i banjskim lečilištima u vlasništvu penzionera a ne države.

Naime, PIO fond je pokrenuo 27 sudskih sporova, kako bi dokazao da je upravo on, a ne Vlada Srbije vlasnik ovih lečilišta, zbog čega do sada nije moglo da se krene u njihovu privatizaciju.

Pošto je 18 postalo izvršno, među kojima je i onaj vezan za Kuršumlijsku Banju, aktivnosti oko privatizacije su bile blokirane pa je Vlada formirala grupu za rešavanje otvorenih pitanja vezanih za banje i banjska lečelišta.

Upravo ta grupa je predložila da se modelom prebacivanja imovine PIA na državu okonča prodaja Kuršumlijske Banje jer bez takvog dogovora nemoguće je bilo krenuti u ovaj proces.Izvor “Blica” iz Nemanjine 11 tvrdi da su dogovori u završnoj fazi i da će sve pravne formalnosti, uključujući i kupoprodajni ugovor, biti završene do Nove godine.

- U ovaj proces su bila uključena gotovo sva ministarstva, predstavnici PIO fonda i stručnjaci kako bi se našao način da se prevaziđe spor. Postoje izvršne presude sudova, po kojima je vlasnik objekata u banjama i banjskim lečilištima PIO fond, što je blokiralo ceo proces države da privatizuje banje. Zato je i formirana radna grupa na čijem je čelu potpredsednik Vlade Rasim Ljajić.

Ta grupa je morala da tu pravno-imovinsku rašomonijadu raspetlja jer u većini banja propadaju objekti zato što PIO nema novca da ih renovira. To je slučaj i sa Kuršumlijskom banjom, gde su objekti van funkcije od 2006. godine, iako godinama postoji zainteresovan kupac. To je “Planinka” a.d., koja u svom vlasništvu ima Prolom Banju i Lukovsku Banju, sa kojima uspešno gazduje - navodi naš sagovornik.

On dodaje da su nerešavanjem spora između države i PIO svi na gubitku.

- Ipak, najviše gube stanovnici nekada prestižnih turističkih centara i zato se i našlo rešenje. Jer, nelogično da država koja u značajnoj meri puni kasu PIO fonda, nema mogućnosti da odlučuje o banjskim objektima. PIO s druge strane je blokiran bio zbog sudskih sporova, koji su rešeni u njegovu korist, jer je nelogično da se povlači iz nečega što je sam inicirao. Ipak, rukovodstvo PIA i Vlada našli su način da se sve to prevaziđe i da se pored Kuršumlijske Banje po istom modelu naredne godine krene u privatizaciju i ostalih lečilišta, koja bi sa novim vlasnikom dobila i novi sjaj za srpski turizam - kaže naš izvor.Saznanja “Blica” indirektno je potvrdio i Radovan Raičević, generalni direktor “Planinke” a.d., kompanije koja je zainteresovana za kupovinu objekata u Kuršumlijskoj Banji.

- Mi smo ponovo uputili pismo o zainteresovanosti za privatizaciju Kuršumlijske Banje. Čuli smo da bi PIO fond trebalo da imovinu prebaci na državu i da je tako zaštiti od propadanja. Sve je tamo sada zapušteno, iako je reč o jednoj od najstarijih banja čija su lekovita svojstva znali još u Rimljani. Mislimo da će se privatizacija uskoro završiti pa smo počeli da tražimo ljude iz same Banje kako bi zasnovali radni odnos. Nažalost, nakon zatvaranja mnogi su otišli, pa smo uspeli da nađemo samo 30 radno aktivnih stanovnika. Ako se završi privatizacija, mislim da će ovaj kraj ponovo oživeti i da će se ljudi vratiti - kaže Raičević za “Blic”.

Ministarstvo: Dogovor fonda i države

Iz kabineta potpredsednika Vlade Rasima Ljajića zvaničnu potvrdu o modelu prodaje Kuršumlijske i drugih srpskih banja nismo dobili jer je on bio na putu u Rusiji. Nezvanično nam je, ipak, rečeno da su PIO fond i država našli model privatizacije koji će prvo biti primenjen na Kuršumlijskoj Banji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik