Državni trgovac naoružanjem i proizvodima namenske industrije "Jugoimport SDPR" jedini je zainteresovani strateški partner za kupovinu "Utve". Pančevačka fabrika aviona time bi mogla da overi višegodišnju saradnju sa SDPR-om, čije bi strateško partnerstvo bila nova finansijska injekcija za nekadašnjeg giganta. U ovom preduzeću očekuju da će "Utva" nastaviti da radi u svojoj branši i da će se proširiti. Smatraju i da je važno što je "Utva" proglašena za firmu od posebnog značaja za odbranu Srbije, što će dati značaj i težinu odluci kako će se transformisati.
Državni trgovac naoružanjem i proizvodima namenske industrije "Jugoimport SDPR", kako "Novosti" nezvanično saznaju, jedini je zainteresovani strateški partner za kupovinu "Utve". Pančevačka fabrika aviona time bi mogla da overi višegodišnju saradnju sa SDPR-om, čije bi strateško partnerstvo bila nova finansijska injekcija za nekadašnjeg giganta.
U ovom preduzeću očekuju da će "Utva" nastaviti da radi u svojoj branši i da će se proširiti. Smatraju i da je važno što je "Utva" proglašena za firmu od posebnog značaja za odbranu Srbije, što će dati značaj i težinu odluci kako će se transformisati.
Prema našim saznanjima, u Pančevu će se proizvoditi avioni i komponente za helikoptere i bespilotne letelice iz namenske industrije.
U poslednjoj deceniji, posle bombardovanja, zaposleni u Fabrici aviona "Utva" preživljavali su zahvaljujući saradnji sa Ministarstvom odbrane i proizvodnji "lasta" namenjenih iračkim oružanim snagama. U ovu azijsku zemlju do 2011. godine isporučeno je 20 letelica, a na talasu proizvodnje i Vojska Srbije je trebovala i dobila 15 aviona za obuku naših pilota.
U "Utvi" smatraju da bi i uništeni deo fabrike tokom 1999. godine mogao brzo da se obnovi i modernizuje. U pančevačkoj fabrici napominju da ovo preduzeće trenutno i dalje radi zahvaljujući ugovorima sa Vojskom Srbije.
- "Utva" trenutno završava ugovor prema Ministarstvu odbrane za još 15 aviona "lasta" - kažu u ovom preduzeću.
- Uposleni smo malo manje od mogućnosti, ali uspevamo da redovno servisiramo obaveze prema radnicima i državi. Očekujemo da do kraja sledećeg meseca dobijemo zvaničnu informaciju od Ministarstva privrede na koji način će biti izvršena privatizacija.
Iako "Utva" i dalje radi, trenutno je situacija otežana i time što je, posle proglašenja prodaje od strane Agencije za privatizaciju, ukinut status preduzeća u restrukturiranju. To znači da "Utva" više nije povlašćena, između ostalog, ni za plaćanje računa i ostalih dugova državi i javnom sektoru.