Vlada Federacije BiH uspjela je da do 31. marta odgodi početak arbitražnog postupka u vezi sa provođenjem ugovora o dokapitalizaciji "Energopetrola", saznaje "Avaz". Dogovor o odgađanju postupka postignut je nedavno s većinskim vlasnikom ove bh. kompanije, hrvatsko-mađarskim konzorcijem INA-MOL. Kako saznajemo, do tada će Vlada FBiH pokušati s konzorcijem postignuti vansudski sporazum po tužbi radnika od 20 miliona maraka, koji većinski vlasnik ovog preduzeća stavlja na teret federalnim vlastima. Podsjetimo, arbitražni postupak pokrenut je pred Međunarodnom trgovačkom komorom u Parizu. U slučaju da do njega dođe te ukoliko presuda bude u korist konzorcija, velika je vjerovatnoća da bi mogla uslijediti lavina radničkih tužbi u iznosu i do 80 miliona maraka!
Vlada Federacije BiH uspjela je da do 31. marta odgodi početak arbitražnog postupka u vezi sa provođenjem ugovora o dokapitalizaciji "Energopetrola", saznaje "Avaz". Dogovor o odgađanju postupka postignut je nedavno s većinskim vlasnikom ove bh. kompanije, hrvatsko-mađarskim konzorcijem INA-MOL.
Kako saznajemo, do tada će Vlada FBiH pokušati s konzorcijem postignuti vansudski sporazum po tužbi radnika od 20 miliona maraka, koji većinski vlasnik ovog preduzeća stavlja na teret federalnim vlastima.
Podsjetimo, arbitražni postupak pokrenut je pred Međunarodnom trgovačkom komorom u Parizu. U slučaju da do njega dođe te ukoliko presuda bude u korist konzorcija, velika je vjerovatnoća da bi mogla uslijediti lavina radničkih tužbi u iznosu i do 80 miliona maraka!
Sve ovo je, kako smo ranije pisali, posljedica katastrofalnog ugovora o dokapitalizaciji "Energopetrola", koji su 2006. godine s INA-MOL-om potpisale kriminalne vlasti, predvođene Strankom demokratske akcije i Strankom za BiH, koje su svjesno išle na štetu FBiH, ignorirajući čak i odluke Parlamenta FBiH!
Prema jednoj od odredbi ovog nevjerovatnog ugovora, Vlada FBiH obavezala se da će snositi svu moguću štetu u ovom procesu, uključujući i potraživanja radnika.
Tako je konzorcij iskoristio INA-MOL-ovu odredbu iz ugovora kako bi potraživanja radnika usmjerio na Vladu FBiH iako je on većinski vlasnik s kapitalom od 67 posto, dok na državni kapital otpada tek 22 posto.