Službena objava Croatia osiguranja o zbrinjavanju 500 prekobrojnih radnika jedna je u nizu vijesti koja govori o velikom poslovnom i vlasničkom restrukturiranju same Adris grupe, novog vlasnika CO-a. Reagirajući na spekulacije kako uskoro namjeravaju prodati Tvornicu duhana Rovinj, iz Adris grupe su poručili kako dugoročno nisu u mogućnosti znatnije dodavati vrijednost tom dijelu portfelja i da stoga razmišljaju o mogućem partnerstvu. Cilj nam je, svakako, zadržati proizvodnju i radna mjesta u Hrvatskoj, ustvrdili su u povodu toga u Adrisu. Većina analitičara se slaže kako je moguća prodaja bar dijela vlasništva nad TDR-om logičan potez uprave Adris grupe na čelu s Antom Vlahovićem, najvećim pojedinačnim dioničarom te kompanije. TDR iz godine u godinu polako gubi korak u natjecanju s globalnim duhanskim divovima, a u zadnje vrijeme se spekuliralo da je TDR na meti China National Tobacco Corporationa, Korean Tobaccoa, a kao navodni najizgledniji kandidat se spominje Japan Tobacco Industry.
Službena objava Croatia osiguranja o zbrinjavanju 500 prekobrojnih radnika jedna je u nizu vijesti koja govori o velikom poslovnom i vlasničkom restrukturiranju same Adris grupe, novog vlasnika CO-a. Reagirajući na spekulacije kako uskoro namjeravaju prodati Tvornicu duhana Rovinj, iz Adris grupe su poručili kako dugoročno nisu u mogućnosti znatnije dodavati vrijednost tom dijelu portfelja i da stoga razmišljaju o mogućem partnerstvu.
“Cilj nam je, svakako, zadržati proizvodnju i radna mjesta u Hrvatskoj”, ustvrdili su u povodu toga u Adrisu.
Većina analitičara se slaže kako je moguća prodaja bar dijela vlasništva nad TDR-om logičan potez uprave Adris grupe na čelu s Antom Vlahovićem, najvećim pojedinačnim dioničarom te kompanije. TDR iz godine u godinu polako gubi korak u natjecanju s globalnim duhanskim divovima, a u zadnje vrijeme se spekuliralo da je TDR na meti China National Tobacco Corporationa, Korean Tobaccoa, a kao navodni najizgledniji kandidat se spominje Japan Tobacco Industry.
Nova strategija
Iako je još uvijek preuranjeno najavljivati što će biti s ostalim tvrtkama u vlasništvu TDR-a, poput Adiste, distributera duhanskih proizvoda, Istragrafike, TDR-ove tvornice ambalaže, Hrvatskih duhana, također u vlasništvu rovinjske kompanije, te ostalih manjih pogona, vjerojatno će i oni biti dio cjelokupnog paketa dogovora sa strateškim partnerom.
Naravno, bit će zanimljivo i kako će se riješiti pitanje iNovina, lanca kioska u vlasništvu Adris grupe, te što će biti s udjelom Adris grupe u Tisku, najvećem lancu kioska u državi u većinskom vlasništvu koncerna Agrokor (podsjetimo, prošle godine je Agencija za zaštitu tržišnog natjecaja de facto stopirala spajanje ta dva lanca kioska).
U svakom slučaju, jasno je kako je strategija Adris grupe postupni izlazak iz duhanskog biznisa i orijentacija na osiguravateljski posao (Croatia osiguranje), turizam (Maistra) i proizvodnju hrane (Cromaris). Računica kaže kao bi prihodi Adris grupe bez TDR-a (čiji godišnji prihodi iznose 1,3 milijarde kuna) težili oko pet milijardi kuna, s tim da bi tri milijarde kuna prihodovao CO, oko 900 milijuna kuna bi donosile djelatnosti turizma i proizvodnja hrane, dok INovine i ostali udjeli u lancu kioska prihoduju oko 850 milijuna kuna godišnje.
Neki analitičari ističu kako ne bi bilo čudno da Adris grupa novac dobiven od prodaje TDR-a možda investira u preuzimanje slovenskog Triglava, koji je također bio zainteresiran za CO, ali kojeg vrlo vjerojatno čeka privatizacija. Brojke kažu kako je Adris grupa kupila CO za 1,7 milijardi kuna, te da je sve navodno plaćeno bez dizanja kredita jer je, sukladno tim spekulacijama, Adris grupa imala “višak likvidnosti” u tom trenutku u iznosu od 450 milijuna eura.
Rad na određeno vrijeme
Od TDR-a, kada bi ga prodali u cijelosti, mogli bi uprihoditi najmanje tri milijarde kuna, ali vrlo vjerojatno neće ići čitav vlasnički paket u prodaju. Ako se odluče ići u akviziciju Triglava, bio bi to posao vrijedan oko 600 milijuna eura, ali bi i jamčio jaču poziciju na regionalnom tržištu.
U tom kontekstu valja gledati i početak restrukturiranja CO-a, jer je tu kompaniju potrebno dovesti na razinu najefikasnijih tvrtki u svojoj branši. Postupkom zbrinjavanja viška radnika obuhvaćeno je 500 djelatnika, od kojih će jedan dio prijeći na nova radna mjesta u prodaji, dok će za ostale djelatnike obuhvaćene programom biti osigurana sredstva za otpremnine u skladu s odredbama kolektivnog ugovora.
Neslužbene informacije govore kako su ti ugovori sklopljeni na određeno vrijeme, uz norme koje baš i neće biti lako ostvariti, pa neće biti čudno ako još određeni dio tih zaposlenika ostane bez posla.
Iz Uprave CO-a nisu nam odgovorili na pitanje vezano uz tu temu, ali je izgledno, čini se, kako se provodi takav proces. Na superkompetitivnom tržištu osiguravatelja, naime, treba maksimalno optimizirati sve poslovne procese i sigurno je da u Adris grupi znaju kako samo sustavnim podizanjem efikasnosti mogu opstati u toj industriji. Adris grupa tako ulazi u sasvim novu fazu u svom razvoju i ostaje nadati se kako će ta domaća kompanija uspjeti preboljeti sve dječje boljke tog restrukturiranja i nastaviti biti jedna od perjanica hrvatskoga gospodarstva.