Naredne tri godine Toščelik će u Željezaru investirati 35 miliona eura, broj zaposlenih sa 308 u kratkom roku povećati na 550 i početkom jula početi proizvodnju. Proizvodnja će sa sadašnjih 120 hiljada tona godišnje u naredne tri godine biti povećanja na 400 hiljada tona, a promet na 500 hiljada eura, što će doprinijeti ekonomskom razvoju Crne Gore i putu ka Evropskoj u uniji. Prva investicija u Željezari će biti vezana za očuvanje zdravlja i životne okoline, au naredna tri mjeseca će biti završen sistem za otprašivanje. Željezara nije više problem, već jedna od najvećih razvojnih šansi Crne Gore. Iza svih napora stoji vjera u tržišni potencijal fabrike i stvorili su se uslovi da tržišno posluje u dugom roku. Željezara sada ima renomiranog vlasnika, optimalan broj zaposleni i bez dugova može da planira prioritete.
Naredne tri godine Toščelik će u Željezaru investirati 35 miliona eura, broj zaposlenih sa 308 u kratkom roku povećati na 550 i početkom jula početi proizvodnju, najavio je u utorak predsjednik tuskog holdinga Fuad Tosijali prilikom primopredaje fabrike.
Tosijali je u prisustvu brojnih zvanica istakao da će proizvodnja sa sadašnjih 120 hiljada tona godišnje u naredne tri godine biti povećanja na 400 hiljada tona, a promet na 500 hiljada eura, što će doprinijeti ekonomskom razvoju Crne Gore i putu ka Evropskoj u uniji. Tosijali je najavio da će prva investicija u Željezari biti vezana za očuvanje zdravlja i životne okoline i naglasio da će u naredna tri mjeseca biti završen sistem za otprašivanje.
- Ova investicija ima posebno mjesto za nas, jer Nikšić predstavlja vrata ka Evropi imajući u vidu naš cilj da zauzmemo bitno mjesto u proizvodnji čelika u svijetu. Naše šezdesetogodišnje iskustvo pomoći će da i nikšićka Željezara postane bitna fabrika u ovom sektoru.Cilj nam je i da izvoz Željezare bude jednak ukupnom izvozu Crne Gore, kazao je Tosijali dodajući da su došli jer vjeruju u našu državu i ekonomiju.
Ministar za ekonomski razvoj Vladimir Kavarić kazao je da Željezara nije više problem, već jedna od najvećih razvojnih šansi Crnr Gore. Kavarić je istakao da iza svih napora stoji vjera u tržišni potencijal fabrike i da su se stvorili uslovi da tržišno posluje u dugom roku.
- Željezara sada ima renomiranog vlasnika, optimalan broj zaposleni i bez dugova može da planira prioritete. Ne mislimo da je sada vrijeme za slavlje, jer tek nam predstoji posao. Obaveza države je da dokakaže ono što tvrdimo da smo povoljno biznis okruženje i poslovna destinacija. Siguran sam da će u takvom mokruženju Toščelik uraditi ono što radi u četrnaest svijh fabrika. Poručio je Kavarić.
Premijer Igor Lukšić na koktelu poslije primopredaje Željezare ocijenio je da prije nekoliko mjeseci kada je posjetio Željezaru ni u kom slučaju nije bio toliki optimista da se može desiti današnji dan.
- Dobili smo strateškog partnera koji je, ne samo proizvođač čelika, već i jedan od najrenomiranijih u Turskoj sa višedecenijskim iskustvom i značajnim brojem investicija u širem regionu. To me uvjerava da smo napravili dobar posao i da smo s pravom vjerovali da Željezaru treba sačuvati. Uvjeren sam da je realizacija investicionog plana izvjesna što treba da nas dovede na rekordnu proizvodnju specijalnih čelika iz 1987. godine, kazao je Lukšić.
Prema njegovim riječima, iako Crna Gora asocira na turizam i energetiku, treba da bude prepoznata i po industrijskoj proizvodnji koju mnogi pamte po dobrim stvarima vezanim i za Željezaru.
- Ovo je projekat koji simbolizuju Vlade Turske i Crne Gore i naša je obaveza da obezbijedimo snažnu podršku zapošljavanju u Željezari, ali i u cijeloj državi, zatim rast investicija, proizvodnje, izvoza, što će sve uticati na bolji ekonomski rezultat, koji u narednom periodu možemo očekivati. To je i razlog da ovaj događaj počnemo doživljavati kao prekretnicu koja daje optimizam čega nam generalno kao društvu nedostaje, iako prema podacima stojimo bolje od zemalja u regionu i šire kada su u pitanju pokazatelji ekonomskog rasta i javnih finansija, rekao je Lukšić. Premijer je poručio da samo tako možemo usmjeriti energiju u dobre stvari i da primjer Željezare treba polako da obnavlja optimizam , a ne samo isticati loše primjere i gubiti energiju.
Prvo ćemo da zaposlimo postojeće radnike. Sa svim zaposlenim već mjesec razgovaramo i pokušavamo da im nađemo najadekvatnija mjesta. Ne smijemo, međutim, zaboraviti da je proizvodnja najbitnija, kazao je Fuad Tasijali. Na pitanje da li će pod okrilje Željezare vratit nekadašnje pogone Radvent, Tehnostil i Livnicu, Tasijali je kazao da im je želja da ih vrate u cjelinu i kao dio fabrike održe.