Kada su u pitanju biznis i profesionalni rad, Evropa je prepoznata kao jedna od regija sa najpovoljnijim pristupima na globalnom nivou.
Evropske zemlje dosledno se svrstavaju među najbolje kada je reč o ravnoteži između poslovnog i privatnog života, prve su započele probne modele četvorodnevne radne nedelje i nude neke od najviših prosečnih plata u svetu, zajedno sa dodatnim beneficijama za zaposlene.
Pored toga, 86 odsto zaposlenih u vrhunskim kompanijama koje se nalaze na listi top 500 časopisa Fortune, izrazilo je nameru da tu ostane dugoročno, u poređenju sa samo 60 odsto u drugim kompanijama. Ovo je posebno izraženo kod onih koji su osećali da je njihov rad vrednovan i da im pruža osećaj svrhe.
Izveštaj o najboljim kompanijama u Evropi za 2024. je, takođe, pokazao da je stopa inovacija u ovim kompanijama bila 66 odsto viša nego u drugim radnim sredinama, a da su glavni pokretači bile kontinuirane obuke i mogućnosti za profesionalni razvoj koje ove kompanije nude, piše Afrika njuz.
Ravnoteža između poslovnog i privatnog života je, takođe, bila ključni faktor za rangiranje ovih kompanija i jedan od aspekata koji su zaposleni najviše cenili.
Visok procenat zaposlenih, oko 85 odsto, koji rade u najboljim kompanijama, izjavilo je da su podstaknuti da održavaju ravnotežu između poslovnog i privatnog života, dok je 92 odsto navelo da su mogli da uzmu slobodno vreme kada im je to bilo potrebno.
Vodeće industrije u Evropi?
Dok su evropski radnici još uvek rezervisani prema usvajanju veštačke inteligencije (AI), tehnološki sektor generalno nije dominantna sila kada su u pitanju poslovi u Evropi.
Ovo se razlikuje od SAD, gde su tehnološke kompanije poput Nvidije, Majkrosofta i Gugla među najboljima i predstavljaju rane nosioce AI revolucije.
U Evropi, međutim, mnoge vodeće kompanije dolaze iz tradicionalnijih industrija, poput fosilnih goriva, automobilske industrije i finansija, što je prikazano na nedavnoj Fortune 500 listi.
Posle farmaceutskih i gejmtek kompanija, kao i firmi koje nude proizvode visoke mode, pri vrhu liste nalazi se najveća evropska kompanija, nemački proizvođač automobila Folksvagen, a slede je dve naftne i gasne kompanije, britanski Šel i francuski Total Enerži.
Prema Fortune-u, iako samo 15 kompanija sa ovogodišnje liste dolazi iz tehnološkog sektora, tradicionalne kompanije, takođe, otvaraju vrata inovacijama usvajanjem tehnologija automatizacije.
Na primer, Folksvagen je ranije ove godine najavio integraciju AI četbota ChatGPT u glasovne asistente u nekim svojim vozilima.
Pored toga, kompanija za fosilna goriva Šel prihvatila je primenu AI tehnologije u svojim operacijama, poput korišćenja AI u istraživanju i proizvodnji u dubokim morima, s ciljem poboljšanja operativne efikasnosti, ubrzavanja procesa i povećanja proizvodnje.
10 najboljih u 2024.
Ove kompanije su prepoznate po izuzetnim radnim uslovima, mogućnostima za profesionalni razvoj i inovacijama koje pružaju svojim zaposlenima.