Bugarska stremi ka prvom mestu na Balkanu u količini proizvedene energije od vetra, prognoza je Evropske asocijacije za energiju vetra. Bugarska će do 2020. godine od vetra proizvoditi 18 odsto energije i time preteći Rumuniju i približiti se Grčkoj koja od vetra proizvodi 23 odsto energije.Prognoza je realna, čak i ukoliko se svetska finansijska kriza produži. Bugarska trenutno proizvodi 375 megavata struje od vetra, dok je pre dve godine proizvodila svega 57 megavata, što znači da je proizvodnja povećana sedam puta.
Bugarska stremi ka prvom mestu na Balkanu u količini proizvedene energije od vetra, prognoza je Evropske asocijacije za energiju vetra.
Prema prognozi asocijacije, Bugarska će do 2020. godine od vetra proizvoditi 18 odsto energije i time preteći Rumuniju i približiti se Grčkoj koja od vetra proizvodi 23 odsto energije.
Prognoza je realna, čak i ukoliko se svetska finansijska kriza produži, rekao je predstavnik za medije asocijacije Petar Zenekamp.
Bugarska trenutno proizvodi 375 megavata struje od vetra, dok je pre dve godine proizvodila svega 57 megavata, što znači da je proizvodnja povećana sedam puta.
Najnaprednija država u pogledu proizvodnje energije od vetra u Evropi je Danska (25 odsto), dok Malta, Makedonija i Island nemaju ni jedan vetrogenerator.
U Sloveniji vetrogeneratori proizvode samo 0,03 megavata struje.
Prema saopštenju asocijacije, Evropa će za dvadesetak godina u potpunosti zadovoljavati svoje potrebe za strujom od energije koju stvara vetar, a do 2020. godine Evropa će proizvoditi dovoljno struje od vetra da se snabde pet najvećih država - Nemačku, Francusku, Španiju, Veliku Britaniju i Poljsku.
Predstavnik asocijacije Džastin Vilkis je saopštio da će EU do 2020. godine investirati 194 milijarde evra u izgradnju vetrogeneratorskih parkova.
Prema njegovim rečima, do 2030. godine više od 240 miliona domaćinstava će moći da se snabdeva strujom koju proizvode vetrenjače, dok taj broj trenutno iznosi 50 miliona.