Najveća američka finansijska institucija "Citigroup" zatvoriće 4.500 radnih mesta u celom svetu, a njen predsednik Vikram Pandit je izjavio da će banka samo u ovom kvartalu obezbediti 400 miliona dolara za troškove vezane sa otpuštanjima zaposlenih.Bez posla će ostati oko dva posto radnika, od ukupno 267.000 koliko je krajem trećeg tromesečja 2011. godine zapošljavao "Citigroup". Procedura zatvaranja radnih mesta će biti završena u narednih nekoliko kvartala, a pogodiće različite sektore te bankarske grupacije.
Najveća američka finansijska institucija "Citigroup" zatvoriće 4.500 radnih mesta u celom svetu, a njen predsednik Vikram Pandit je izjavio da će banka samo u ovom kvartalu obezbediti 400 miliona dolara za troškove vezane sa otpuštanjima zaposlenih.
Bez posla će ostati oko dva posto radnika, od ukupno 267.000 koliko je krajem trećeg tromesečja 2011. godine zapošljavao "Citigroup". Procedura zatvaranja radnih mesta će biti završena u narednih nekoliko kvartala, a pogodiće različite sektore te bankarske grupacije.
Otpuštanja u "Citigroup" osetiće i podružnice koje se bave sopstvenim trgovinskih transakcijama, koje se sada zatvaraju.
Predsednik "Citigroup" je podsetio da je ranije objavljen program smanjenja troškova već rezultirao uštedom 1,4 milijarde dolara u ovoj godini, odnosno četiri procenta operativnih troškova banke, koji su u prva tri kvartala dostigli 37,72 milijarde dolara.
"Citigroup" sledi primer drugih američkih banaka koje su zatvorile više od 120.000 radnih mesta zbog oštrijih standarda za bankarsko poslovanje i još uvek slabe ekonomije. Ranije ove godine, njihov konkurent "Bank of America" je objavio planove na zatvaranju 30.000 radnih mesta i smanjenju godišnjih troškova za pet milijardi dolara, u okviru programa poznatog kao "Novi BAS".
Finansijska reforma u SAD iz 2010. godine podrazumeva takozvani propis Volkera, koji ograničava mogućnost banaka da ulažu u rizične berzanske poslove sa sopstvenim kapitalom.