Evropska unija kaznila je 11 avio-kompanija sa ukupno 799,4 miliona evra zbog nameštanja cena međunarodnog prevoza tereta, što je na kraju rezultiralo većom cenom za transport roba. Kažnjene avio-kompanije u periodu od 1999. do 2006. godine koordinirale su sve svoje akcije, a da nije bilo intervencije Evropske komisije, kartel ne bi bio zaustavljen 2006. godine.Najveću kaznu pretrpeo je francuski Air France-KLM, koji je EU kaznila sa 310,1 miliona evra, dok je British Airways kažnjen sa 104 miliona evra. Air France, kao vlasnik avio-kompanije Martinair, moraće da plati i njihovu kaznu, u visini od 29,5 miliona evra.
Evropska unija kaznila je 11 avio-kompanija sa ukupno 799,4 miliona evra zbog nameštanja cena međunarodnog prevoza tereta, što je na kraju rezultiralo većom cenom za transport roba.
Kažnjene avio-kompanije u periodu od 1999. do 2006. godine koordinirale su sve svoje akcije, a da nije bilo intervencije Evropske komisije, kartel ne bi bio zaustavljen 2006. godine.
Najveću kaznu pretrpeo je francuski Air France-KLM, koji je EU kaznila sa 310,1 miliona evra, dok je British Airways kažnjen sa 104 miliona evra. Air France, kao vlasnik avio-kompanije Martinair, moraće da plati i njihovu kaznu, u visini od 29,5 miliona evra.
Air Canada, Cathay Pacific, Cargolux, Japan Airlines, LAN Chile, SAS, Singapore Airlines i Qantas platiće kazne u visini između 8,2 i 79,9 miliona evra.
EK je odustala od optužbi za dodatnih 11 aviokompanija i jednu konsultantsku kuću, jer nisu mogli da prikupe dokaze da su i te kompanije bile deo navedenog kartela.
Lufthansa se izvukla na račun toga što je odala informacije kartela Evropskoj komisiji. Avio-kompanije koje su sarađivale tokom istrage nagrađene su smanjenjem kazne od 15 do 50 posto.