Širom sveta države rade na sprečavanju rasta vrednosti svog novca, što su monetarni zvaničnici nazvali približavanjem "međunarodnog valutnog rata". EU, međutim, stoji po strani i malo je verovatno da će intervenisati i smanjiti cenu evra. Vođe EU se javno žale da je evro suviše jak u odnosu na kineski juan i kažu da je to ključna trgovinska nevolja za 16 zemalja koje koriste zajedničku valutu.Ali, analitičari smatraju da Brisel neće ići dalje od priče. Evropska centralna banka ostaje sumnjičiva prema intervenciji, kupovini i prodaju valuta da bi se uticalo na kurs, dok vođe EU hvale Kinu zato što je najavila da će kupiti deo grčkog duga, što je potez koji će pre ojačati nego oslabiti evro.
Širom sveta države rade na sprečavanju rasta vrednosti svog novca, što su monetarni zvaničnici nazvali približavanjem "međunarodnog valutnog rata".
EU, međutim, stoji po strani i malo je verovatno da će intervenisati i smanjiti cenu evra.
Vođe EU se javno žale da je evro suviše jak u odnosu na kineski juan i kažu da je to ključna trgovinska nevolja za 16 zemalja koje koriste zajedničku valutu. Ali, analitičari smatraju da Brisel neće ići dalje od priče.
Evropska centralna banka ostaje sumnjičiva prema intervenciji, kupovini i prodaju valuta da bi se uticalo na kurs, dok vođe EU hvale Kinu zato što je najavila da će kupiti deo grčkog duga, što je potez koji će pre ojačati nego oslabiti evro.
Na sastanku koji je održan u Briselu sa kineskim premijerom Vanom Điabaom vodeći ekonomski zvaničnici evrozone zatražili su "značajno i široko zasnovano" poskupljenje juana.
Međutim, nisu preporučili nikakve određene mere mada je poslednjih sedmica evro, za razliku od dolara, oštro skočio u odnosu i na juan i na dolar, i to posle kineske objave 19. juna da će dozvoliti tržištu da odlučuje o vrednosti juana.
Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Žan-Klod Triše i šef evrozone zadužen za monetarna pitanja EU Oli Ren sastali su se sa kineskim premijerom na Evropsko-azijskom samitu 48 država u Briselu.
Triše je izvestio da će nastaviti da se zalaže za slobodno plivanje vodećih valuta, uprkos poziva nekih ekonomista da ECB pomogne evropskim proizvođačima zauzdavanjem evra.
Ipak, kako kažu analitičari, sem što se žali, EBC neće ništa konkretno uraditi. EBC nije ljubitelj intervencija na monetarnom tržištu, što je dovodi u raskorak sa drugim centralnim bankama i vladama koje rade na stabilizaciji ili devalvaciji svog novca.
Japanska banka je prošlog meseca jednostano prodavala jene i kupovala dolare da bi sprečila dalji rast svoje valute. Juče je otišla korak dalje: spustila je osnovnu kamatnu stopu na nulu i objavila da će kupovati državne obveznice i druge hartije od vrednosti kako bi podstakla posustali privredni oporavak.
Brazil je ove nedelje udvostučio porez na strane kupovine lokalnih akcija. To će otežati spoljim ulagačima da kupuju imovinu u realima koja podiže vrednost brazilskog novca.
U SAD, Predstavnički dom Kongresa je prošle nedelje odobrio zakon koji daje odrešene ruke vladi da trgovinskim sankcijama kažnjava Kinu i druge zemlje za koje nađe da manipulišu svojim valutama u cilju postizanja prednosti na tržištu.
Američki proizvođači tvrde da je kineski juan podecenjen za čak 40 proceneta prema dolaru. Centrala banka SAD je najavila nove kupovine državnog duga što bi moglo da utiče na slabljenje dolara.
Evrozona je, smatraju analitičari, poseban slučaj. Za raliku od mamutskog trgovinskog deficita SAD, evrozona je nabijena viškom iz prvih šest meseci ovogodišnjeg trgovanja, što slabi tvdnje da je evro precenjen.