Japanske kompanije "Fudžicu" i "Tošiba" razmatraju spajanje svojih odeljenja za proizvodnju mobilnih telefona, čime bi nastao najveći proizvođač mobilnih telefona u Japanu.Taj korak bi firmama omogućio da podele visoke troškove za razvoj novih modela. Analitičari očekuju i druge konsolidacije u japanskom sektoru mobilnih telefona, jer smatraju da i dalje ima previše proizvođača. Ukoliko firme "Fudžica" i "Tošiba" spoje svoje aktivnosti, japanski sektor proizvodnje mobilnih telefona će činiti šest grupa. Još pre tri godine bilo ih je 10.
Japanske kompanije "Fudžicu" i "Tošiba" razmatraju spajanje svojih odeljenja za proizvodnju mobilnih telefona, čime bi nastao najveći proizvođač mobilnih telefona u Japanu.
Taj korak bi firmama omogućio da podele visoke troškove za razvoj novih modela. Analitičari očekuju i druge konsolidacije u japanskom sektoru mobilnih telefona, jer smatraju da i dalje ima previše proizvođača. Ukoliko firme "Fudžica" i "Tošiba" spoje svoje aktivnosti, japanski sektor proizvodnje mobilnih telefona će činiti šest grupa. Još pre tri godine bilo ih je 10.
Prošle godine su se u proizvodnji mobilnih telefona udružile firme NEC, "Hitači" i "Kasio kompjuter", čije je zajedničko preduzeća ovog meseca počelo sa radom. Japanski proizvođači mobilnih saradnjom pokušavaju da se probiju na svetsko tržište, gde su stalno u senci većih i efikasnijih konkurenata, kao što su "Nokija" i "Samsung".
U svetskoj ekspanziji, ne ide im na ruku pad potražnje na domaćem tržištu, gde je prodaja u poslednje dve godine opala za skoro 40 odsto. Japanski proizvođači, koji su prvi u mobilne telefone uveli digitalne fotoaparate i surfovanje po Internetu, zauzimaju zajedno udeo od samo tri odsto na svetskom tržištu tih telefona. Na domaćem tržištu se sreću sa rastućom popularnošću telefona "ajfon" američke firme "Epl".