Kazne za zemlje evro zone sa visokim javnim dugom

Bez autora
Mar 16 2011

Ministri finansija EU odlučili su da uvedu kazne za zemlje evro zone koje premaše propisani nivo javnog duga od 60 odsto bruto domaćeg proizvoda.Merama, o kojima će ministri još pregovarati sa Evropskim parlamentom, predviđena je i mogućnost da se ograniči povećanje državne potrošnje kako bi se deo neočekivanog priliva novca iskoristio za otplaćivanje javnog duga.

Kazne za zemlje evro zone sa visokim javnim dugomMinistri finansija EU odlučili su da uvedu kazne za zemlje evro zone koje premaše propisani nivo javnog duga od 60 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Merama, o kojima će ministri još pregovarati sa Evropskim parlamentom, predviđena je i mogućnost da se ograniči povećanje državne potrošnje kako bi se deo neočekivanog priliva novca iskoristio za otplaćivanje javnog duga.

Ograničenje potrošnje zavisiće od privrednog rasta.

Cilj je da se dogovor sa Evropskim parlamentom postigne do juna.

U okviru Pakta za stabilnost i rast, koji se primenjuje u zoni evra, već postoje mere za kažnjavanje zemalja čiji deficit premaši tri odsto bruto domaćeg proizvoda, ali primena kazni nije automatska.

Ministri finansija su se dogovorili i da zemljama koje krše ograničenja može biti nametnuta obaveza da polože depozit u visini 0,2 odsto bruto domaćeg proizvoda na koji neće dobiti kamatu.

Ukoliko ne slede uputstvo Saveta za usaglašavanje sa propisima, biće kažnjene, navodi se u zaključcima ministarskog sastanka.

Javni dug u EU u trećem tromesečju 2010. iznosio je 77,7 odsto bruto domaćeg proizvoda, a u zemljama evro zone 82,6 odsto.

Ograničenje od 60 odsto krši većina zemalja evro zone Italija (119,6 odsto), Belgija (99,6 odsto), Irska (90,5 odsto), Portugalija (84,2 odsto), Francuska (81,4 odsto), Nemačka (74,7 odsto), Austrija (69,5 odsto), Malta (69,1 odsto), Holandija (63,1 odsto), Kipar (61,6 odsto Veliki broj zemalja takode izlazi iz propisanih okvira u domenu deficita - prosek u EU je 6,1 odsto, ali taj prosek pogoršava Irska čiji deficit je 36,9 odsto.

Prema podacima Ministarstva finansija Srbije s kraja februara ove godine, javni dug u Srbiji iznosi 39,7 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik