Naftne dileme Moskve i Minska

Bez autora
Dec 09 2010

Premijer Rusije Vladimir Putin i njegov beloruski kolega Sergej Sidorski nisu uspeli da postignu sporazum o uslovima za izvoz nafte, čime se povećava mogućnost izbijanja novog energetskog nesporazuma Minska i Moskve.Jedan neimenovani izvor, blizak tim pregovorima, okarakterisao ih je kao potpuni neuspeh. Minsk je u junu zapretio da će prekinuti tranzit ruskog prirodnog gasa u Evropu zbog nesporazuma oko cena, a ovoga puta je nafta uzročnik zategnutosti.

Naftne dileme Moskve i MinskaRusija i Belorusija bez sporazuma o uslovima za izvoz nafte. Nesuglasice oko izvoznih carina između Rusije, Belorusije i Kazahstana, u okviru nedavno formirane Carinske unije.

Premijer Rusije Vladimir Putin i njegov beloruski kolega Sergej Sidorski nisu uspeli da postignu sporazum o uslovima za izvoz nafte, čime se povećava mogućnost izbijanja novog energetskog nesporazuma Minska i Moskve.

Jedan neimenovani izvor, blizak tim pregovorima, okarakterisao ih je kao potpuni neuspeh.

Minsk je u junu zapretio da će prekinuti tranzit ruskog prirodnog gasa u Evropu zbog nesporazuma oko cena, a ovoga puta je nafta uzročnik zategnutosti.

"Nije bilo moguće postići sporazum na svim nivoima", izjavio je portparol ruskog premijera Dmitrij Peskov.

Nesporazumi oko cena i drugih pitanja između Rusije i Belorusije, preko čijih teritorija se gasovodima i naftovodima transportuju ruska nafta i gas u Evropu, dovodili su poslednjih godina do prekida isporuka koje su od ključnog značaja za članice Evropske unije.

Te razmirice se tiču izvoznih carina koje treba da budu uklonjene između Rusije, Belorusije i Kazahstana, u okviru nedavno formirane Carinske unije.

Moskva smatra da celokupna količina nafte koju proizvodi Belorusija treba da se iskoristi za podmirenje domaćih potreba, dok dodatne količine, kupljene od Rusije, mogu da se prerađuju u Belorusiji i prodaju inostranstvu po ruskim izvoznim carinama, pri čemu sav poreski prihod treba da ide u ruski budžet.

"Belorusija proizvodi 1,7 miliona tona nafte godišnje i oni žele da tu naftu prodaju bez plaćanja carina i da sav novac od prodaje ide u njihov budžet", objasnio je taj izvor.

Rusija je odložila određivanje svojih carina na izvoz naftnih derivata u 2011. godini u očekivanju razrešenja problema sa Belorusijom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik