Zemlje sveta bi trebalo da razmotre mogućnost povećanja poreza na bogate kako bi se smanjila sve veća nejednakost između bogatih i siromašnih članica u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). OECD, sa sedištem u Parizu, u studiji o trendovima u nejednakosti zarada ukazala je da je provalija između primanja bogatih i siromašnih postala najdublja za 30 godina.Jaz između bogatih i siromašnih je produbljen čak i u zemljama za koje se obično smatra da neguju jednakost, kao što su Nemačka, Danska ili Švedska. Najizraženija nejednakost je u Meksiku i Čileu.
Zemlje sveta bi trebalo da razmotre mogućnost povećanja poreza na bogate kako bi se smanjila sve veća nejednakost između bogatih i siromašnih članica u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), saopštila je danas ta organizacija.
OECD, sa sedištem u Parizu, u studiji o trendovima u nejednakosti zarada ukazala je da je provalija između primanja bogatih i siromašnih postala najdublja za 30 godina.
Jaz između bogatih i siromašnih je produbljen čak i u zemljama za koje se obično smatra da neguju jednakost, kao što su Nemačka, Danska ili Švedska. Najizraženija nejednakost je u Meksiku i Čileu, ukazano je u studiji OECD.
Zarade bogatih su povećane širom OECD od 1980. do 2010, a najviše u SAD, Australiji, Kanadi, Britaniji i Irskoj, prenela je agencija Rojters.
U SAD su zarade jedan odsto najbogatijih više nego udvostručene, sa osam odsto u ukupnim zaradama u 1979, na 17 odsto u 2007. U međuvremenu je udeo onih s najnižim zaradama opao sa sedam odsto, na pet odsto, navedneo je u studiji.
"Bez sveobuhvatne strategije za inkluzivni rast, nejednakost će verovatno nastaviti da se povećava", izjavio je generalni sekretar OECD Anhel Guria.
Kako su javne finansije pod pritiskom u većini razvijenih članica OECD, ta organizacija vidi ograničene mogućnosti za povećanje vladinih davanja siromašnima.
Pošto je poslednjih decenija povećan udeo onih s najvećim primanjima u ukupnim zaradama, OECD predlaže da vlade razmotre mogućnost njihovog većeg oporezivanja, uključujući i druge mere, kao što su efikasnija naplata poreza i ukidanje poreskih olakšica.