Preti li novi krah Dot.com firmi?

Bez autora
Jul 31 2011

"Dot.com" kompanije se vraćaju u velikom stilu, ali cela situacija podseća na onu uoči njihovog kraha početkom novog veka. Firme poput "Linkdina", "Pandore", "Twittera" i "Facebook"-a beleže ogroman uspeh na berzi, a rezultati koje one postižu su na prvi pogled impresivni. Na primer, više od 90 miliona korisnika širom sveta sluša "onlajn" radio "Pandoru".Problem, ipak, postoji i skriva se iza činjenice da te firme uprkos svojoj popularnosti ostvaruju sitan profit, što je situacija koja se najverovatnije u dogledno vreme neće promeniti.

Preti li novi krah Dot.com firmi?"Dot.com" kompanije se vraćaju u velikom stilu, ali cela situacija podseća na onu uoči njihovog kraha početkom novog veka, objavila je nemačka medijska kuća "Dojče vele".

Firme poput "Linkdina", "Pandore", "Twittera" i "Facebook"-a beleže ogroman uspeh na berzi, a rezultati koje one postižu su na prvi pogled impresivni. Na primer, više od 90 miliona korisnika širom sveta sluša "onlajn" radio "Pandoru".

Problem, ipak, postoji i skriva se iza činjenice da te firme uprkos svojoj popularnosti ostvaruju sitan profit, što je situacija koja se najverovatnije u dogledno vreme neće promeniti.

Tek je nedavno firma "Zajga", poznata po Veb igricama kao što je "Farmvil", podnela zahtev za inicijalnom javnom ponudom. "Zinga" je u 2010. zabeležila dobit od oko 90 miliona dolara, a posle pojavljivanja na berzi, planiranog za jesen, očekuje se da će firma biti procenjena na 10 milijardi dolara.

"Fejsbuk" ima oko 750 miliona registrovanih korisnika, što je impresivno, ali analitičari procenjuju da bi, ukoliko izadje 2012. na berzu, imao tržišnu vrednost od 100 do 200 milijardi dolara. Poređenja radi, "Hjulit Pakard" - najveći proizvodjač personalnih kompjutera na svetu, trenutno na berzi vredi 70 milijardi dolara.

Te pomalo "napumpane" procene o uspešnosti Internet platformi podsećaju na pozne 1990-te, kada su tadašnje Internet firme iznenada doživele krah na berzi i prouzrokovale recesiju u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ogromni mehur od sapunice je odjednom, uz ogroman prasak, jednostavno pukao, naveo je DW.
 
- Postojalo je više stotina firmi koje nisu imale nikakav poslovni plan i model, svi znamo kako se to završilo - podsetio je Skot Kesler, stručnjak jedne od agencija za rejting koja se bavi procenama tržišta - SP (Standard&Poor's). Po njemu, sada je u tom aspektu situacija potpuno drukčija, tako da se ne radi više o stotinama firmi koje su se odlučile da zagaze u berzanske vode, već o nekoliko, "njih oko 10, a te "novajlije" imaju veoma dobre poslovne modele i jake ulagače iza sebe".

Kesler dalje navodi kako veliki deo tehnoloških firmi, a to se prvenstveno odnosi na one već etablirane, "već decenijama dobija najbolje ocene".

Ova izjava Keslera odnosi se prvenstveno na vrednosti akcija firmi poput "Google" ili "Yahoo", koje su po njemu, izuzetno podcenjene i prerano otpisane usred euforije nastale oko "Facebook"-a i njemu sličnih.
 
Međutim, nagli porast broja nestabilnih internetskih firmi na tržištu, među kojima bi se eventualno potkrale i one nešto "mutnijeg karaktera", mogao dovesti do kraha sličnog onom od pre desetak godina.
 
Zaključak DW je da trenutno nema razloga za strah i paniku, ali to ne znači da ulaganje u deonice "Pandore", "Facebook" ili "Twitter" mreže može da se smatra sigurnom investicijom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik